Jakie są objawy odwodnienia i jak sobie z nim radzić?

Odwodnienie to dość częste zjawisko jakie możesz rozpoznać u siebie, a także u ludzi dookoła. Szczególnie widać je u dzieci lub osób starszych. Występuje przeważnie w czasie zwiększonego wysiłku fizycznego czy upałów. Brak wody może mieć dla nas poważne skutki dlatego zwróć uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu. W końcu około 60-75% organizmu ludzkiego to woda. Czym jest, jakie są objawy odwodnienia i jak sobie z nim radzić?

Odwodnienie – co to jest?

Odwodnienie to, najprościej rzecz ujmując, stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Stan ten może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet do śmierci. Przyjmuje się, że człowiek bez wody może przeżyć maksymalnie kilka dni. Znane są przypadki dłuższego braku dostarczania wody do organizmu, ale są to sytuacje jednostkowe. Długotrwałe odwodnienie może powodować utratę sił, osłabienie odporności, utratę świadomości czy uszkodzenie organów wewnętrznych. W konsekwencji może powodować nawet śmierć. 

Jakie są objawy odwodnienia

Kiedy nie wiesz jak rozpoznać objawy odwodnienia, zwróć uwagę na kilka kwestii. Do podstawowych symptomów odwodnienia należą:

  • uczucie silnego pragnienia – to pierwszy sygnał jaki wysyła organizm, gdy potrzebuje wody – objawia się poprzez suchość w ustach, spierzchnięte usta, trudności w przełykaniu w wyniku zahamowania wydzielania śliny,
  • ciemny kolor moczu – ciemnożółte zabarwienie moczu może wskazywać na odwodnienie, a to może prowadzić do powstawania kamieni nerkowych,
  • złe samopoczucie – bóle głowy, zmęczenie, osłabienie, senność, zaburzenia widzenia, huśtawka nastrojów, rozdrażnienie, problemy ze skupieniem i pamięcią, omdlenia, nudności, przyspieszony oddech,
  • zapadnięcie się gałek ocznych, ból mięśni i stawów, skurcze i drżenie mięśni, zmniejszenie elastyczności skóry,
  • zaparcia – odwodnienie zaburza procesy trawienne w organizmie
Domowe sposoby na odwodnienie

Jak sobie radzić kiedy nasz organizm jest odwodniony? Po pierwsze leczenie (jak i zapobieganie) odwodnienia polega na… piciu wody. Lekarze zalecają wypicie około 2 litrów płynów dziennie, czyli około 8 szklanek, ale podczas upałów czy intensywnego wysiłku fizycznego ilość ta powinna być zwiększona. Najlepiej także każdego dnia rano i przed snem wypić jedną szklankę wody. Pomocą może się okazać także domowy napój izotoniczny. Aby go przygotować wystarczy, że rozpuścisz miód w niegazowanej wodzie mineralnej, dodasz szczyptę soli oraz wyciśnięty sok z cytryny lub limonki. Napój możesz też wzbogacić o napar z szałwii lub mięty albo dorzucić kilka listków świeżej mięty czy natki pietruszki.

Najważniejsze jest zatem regularne uzupełnianie płynów w organizmie. Woda najlepiej się wchłania jeśli jest wypijana małymi łykami co kilka minut. Woda źródlana lub mineralna są tymi najbardziej wartościowymi, ale do odwodnienia nie dopuścisz pijąc także niezwykle bogate witaminy, makro i mikroelementy soki owocowe lub warzywne. Bogate źródło wody stanowią takie owoce jak: arbuz, truskawki, winogrona, melony, pomarańcze. To także warzywa: ogórki czy pomidory. Warto pamiętać, że zarówno kawa jak i herbata należą do płynów prowadzących do ubytku wody z organizmu. Wykluczenie alkoholu i napojów gazowanych pomoże zniwelować objawy odwodnienia.

Jednym ze sposobów na odwodnienie organizmu jest kąpiel w soli. Sól zawiera magnez oraz siarczany, które pomagają skórze wchłonąć składniki odżywcze. Wystarczy do wody w wannie dodać trochę soli (np. sól przeznaczona specjalnie do kąpieli) i poświęcić około 15 minut na relaks, który da ukojenie w dolegliwościach związanych z odwodnieniem.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.