Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu – 1 października

W ostatnim czasie wegetarianizm to nie tylko sposób na odżywianie, ale także moda. Niemniej jednak niezależnie od pobudek, bycie wegetarianinem może przynieść tobie i światu sporo korzyści. Sprawdź kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu.

 

Kiedy ustanowiono to święto?

Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu (World Vegetarian Day) obchodzi się 1 października od 1977 roku. Pomysłodawcą święta jest Północnoamerykańskie Towarzystwo Wegetariańskie. Celem Międzynarodowego Dnia Wegetarianizmu jest informowanie społeczeństwa o korzyściach dla zdrowia i świata wynikających z niejedzenia mięsa. Dodatkowo jest to także okazja do dyskusji na temat traktowania zwierząt i ochrony środowiska.

Jak świętować ten dzień?

W Polsce za organizację tego święta odpowiada Stowarzyszenie Emparia i Fundacja Viva. W ramach Międzynarodowego Dnia Wegetarianizmu organizowane są różnego rodzaju imprezy z wegetariańskim poczęstunkiem, happeningi, festiwale, wykłady czy pokazy filmów.

Co to jest wegetarianizm?

Wegetarianizm w skrócie oznacza nie spożywanie mięsa, a zastępowanie go produktami roślinnymi. Dieta wegetariańska zapewnia zwiększenie ilości witamin, błonnika, magnezu, potasu czy nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wegetarianizm to także działania na rzecz obrony praw zwierząt i wspieranie działań mających na celu walkę z problemem głodu na świecie. Dodatkowo chodzi także o wspieranie organizacji ekologicznych.

Wegetarianizm a białko

Wielu uważa, że dieta wegetariańska pozbawia organizm białka. Tymczasem jest ono w każdym produkcie – w chlebie, marchewce czy serze. Oczywiście jest ona różna w zależności od produktu. W związku z tym, białko z mięsa czy ryb można łatwo zastąpić innymi produktami, takimi jak choćby jajko, mleko lub ryż. Oprócz tego białko zawarte jest w każdej roślinie.

Rodzaje diet wegetariańskich

Wegetarianizm ma kilka odmian, a jedną z nich jest weganizm. Jest to odrzucenie produktów pochodzenia zwierzęcego, a spożywanie jedynie tych pochodzenia roślinnego. Do odmian weganizmu należą:

  • frutarianizm – jedzenie głównie owoców
  • witarianizm – jedzenie wyłącznie surowych warzyw i owoców.

Podsumowując, wegetarianizm jest stylem życia, który może przynieść nie tylko sporo korzyści dla twojego zdrowia i samopoczucia. Jest to także sposób na dbanie o cały nasz glob. Ważne jednak, aby dietę wegetariańską stosować rozważnie. Warto zatem świętować ten dzień. W 2019 roku Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu przypada we wtorek 1 października.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.