Międzynarodowy Dzień Dobroczynności – kiedy obchodzimy?

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności to odpowiednia data, aby zdać sobie sprawę, jak bardzo ważna jest pomoc drugiemu człowiekowi.  Co więcej, należy docenić wtedy działalność wszystkich organizacji charytatywnych i wolontariatów. Kiedy wypada to święto i na pamiątkę czego jest obchodzone? Odpowiedź przedstawiamy w artykule poniżej!

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności – kiedy wypada?

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności wypada na 5 września. W związku z tym do jego obchodów zostało jeszcze 6 dni. Wszystko za sprawą tego, że akurat tego dnia wypada rocznica śmierci św. Matki Teresy z Kalkuty. To ona uważana jest za wzór do naśladowania w kwestii dobroczynności oraz pomocy innym.

 

Kim była Matka Teresa z Kalkuty?

Jest to święta kościoła katolickiego, założycielka Misjonarek Miłości oraz laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. Przez wiele lat prowadziła hospicjum dla chorych, umierających, ubogich i sierot. Co więcej, podczas wojny uratowała wiele dzieci, którymi później się zaopiekowała. Ponadto, brała udział w akcjach pomocy w Czarnobylu, Etiopii, a także Armenii. Niewątpliwie, była bardzo odważną i oddaną Bogu i potrzebującym osobą.

Organizacje charytatywne i wolontariaty w Polsce

W naszym kraju istnieje wiele form pomocy, w którą mogą zaangażować się wszyscy chętni. Jednakże, najlepiej wybrać te, które są oficjalne i naprawdę pomagają potrzebującym osobom. Między innymi takie organizacje to Caritas, Szlachetna Paczka, czy Polska Akcja Humanitarna. Niewątpliwie ich działania nasilają się głównie przed świętami, ale należy pamiętać, że można wspierać je, kiedy tylko mamy taką możliwość.

Jak obchodzić Międzynarodowy Dzień Dobroczynności?

Dobrym pomysłem na uczczenie tego dnia będzie oddanie krwi potrzebujący lub dołączenie do potencjalnych dawców szpiku. Jednakże, można skupić się również na mniejszych uczynkach. Pomoc starszej, czy niepełnosprawnej osobie będzie kosztować nas tylko odrobinę czasu, a jej niewątpliwie sprawi przyjemność i przyniesie ulgę w zmaganiach z trudną codziennością. Oczywiście nie zmienimy tym zachowaniem całego świata, ale takimi małymi gestami udowodnimy, że jesteśmy naprawdę dobrymi, życzliwymi ludźmi. Nie bądźmy obojętni na los innych!

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności – 5 września – pamiętaj!