Międzynarodowe Święto Roweru – co świętujemy 24 października?

Rower to jeden ze środków transportu. W ostatnim czasie zyskał na popularności także za sprawą mody na bycie fit i dbanie o środowisko. Wystarczy tylko wsiąść na rower i jechać przed siebie bez potrzeby martwienia się o korki lub paliwo. Dlatego też 24 października obchodzimy Międzynarodowe Święto Roweru.

 

Międzynarodowe Święto Roweru – skąd się wzięło?

Jazda na rowerze to dobry sposób na zdrowie, kondycję, wytrzymałość, a także na dobre samopoczucie. To zdrowy, tani i bezpieczny środek transportu uwielbiany zarówno przez dzieci, jaki i dorosłych – amatorów i sportowców. Mało kto wie, że pomysłodawcą święta był Polak. ONZ ustanowiło Światowy Dzień Roweru wybierając na datę 3 czerwca. Niemniej jednak w wyniku starań Leszka Sibilskiego, Międzynarodowe Święto Roweru wpisano do kalendarza świąt nietypowych. Leszek Sibilski to były kolarz polskiej kadry olimpijskiej pochodzący z Jarocina.

Po co świętować dzień roweru?

Celem Międzynarodowego Święta Roweru jest promowanie roweru jako niedrogiego, a przede wszystkim ekologicznego środka transportu. Statystyki pokazują, że jazda na rowerze obniża emisję dwutlenku węgla nawet o jedną dziesiątą. Oprócz tego rower łączy ludzi i pomaga dbać o zdrowie. Wspólne wyprawy to nie tylko droga do zdrowego serca, ale także świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną lub znajomymi. Międzynarodowe Święto Roweru to także okazja do przypomnienia władzom jak ważne jest budowanie ścieżek rowerowych, bezpieczeństwo drogowe czy turystyka rowerowa.

Jaki rower wybrać?

Naszymi ulicami poruszają się różne rowery. Wszystko zależy od tego czego oczekujesz od roweru i jakie trasy będziesz pokonywać. Najpopularniejsze rodzaje rowerów to:

  • holender, „damka”, rower miejski – ma giętką, szeroką kierownicę, krótką ramę i szerokie siodełko dzięki czemu możesz jeździć w wyprostowanej pozycji; często ma też koszyk na drobiazgi; to idealny rower do miasta i na drobne zakupy
  • rower górski – przystosowany do jazdy w terenie górzystym i ciężkim ze względu na ukształtowanie i nawierzchnię
  • trekkingowy – inaczej turystyczny; przejedziesz nim długie trasy po asfalcie, ale także po drogach nieutwardzonych; dzięki ramie przyjmiesz na nim pozycję wygodniejszą do jazdy niż na rowerze górskim
  • szosowy – to rower sportowy dedykowany jeździe po drogach twardych
  • torowy – do ścigania się po torach w kolarstwie kołowym
  • BMX – bicycle motocross czyli rower do sportu uprawianego na torach ziemnych, ze sztucznie przygotowanymi przeszkodami
  • tandem – rower do jazdy we dwie osoby
  • monocykl – rower jednokołowy.

Podsumowując, rower to jeden z najpopularniejszych środków transportu, używany niemal w każdym miejscu na świecie. Międzynarodowe Święto Roweru w 2019 roku wypada w czwartek 24 października.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.