Mandat w sylwestra – wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Mandat w sylwestra

Wielkimi krokami zbliża się sylwester. Zapewne wiele osób pragnie przywitać nowy rok w gronie najbliższych, dobrze się bawić i chociaż przez chwilę zapomnieć o panującej pandemii. Niestety pojawiły się kolejne obostrzenia, w tym godzina policyjna obowiązująca od godziny 19:00 31.12.2020 do 6:00 1.01.2021. Co powinniśmy zrobić, gdy otrzymamy mandat w sylwestra? Czy należy go przyjmować?

Mandat w sylwestra – wszystko, co powinieneś wiedzieć!

W czwartek rząd ogłosił listę dodatkowych obostrzeń obowiązujących od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r. Wśród nich znalazł się kontrowersyjny dla wielu zapis informujący, że w sylwestrową noc, a dokładnie od godz. 19:00 31 grudnia do godz. 6:00 1 stycznia obowiązuje zakaz przemieszczania się.

Na podstawie rozporządzenia ws. nowych obostrzeń, policja będzie miała możliwość wystawiania mandatów osobom, które bez powodu ujętego w rozporządzeniu pojawią się od godz. 19.00 31 grudnia do 6.00 rano 1 stycznia na ulicach […] Pamiętajmy o tym, że jest ustawa, która pozwala na wprowadzanie ograniczeń w stanie epidemii.(…) Podobne ograniczenia obowiązywały wiosną tego roku. Przez wiele dni można było wyjść z domu tylko w czterech określonych przypadkach. Wprowadzamy podobne ograniczenie na kilka godzin – poinformował Piotr Muller.

Poinformowano, że policja na podstawie rozporządzenia będzie wystawiać mandaty osobom, które bez powodu pojawią się na ulicach. Warto również wspomnieć o wysokości kary. Za łamanie obowiązujących obostrzeń policja może nałożyć pouczenie, mandat karny w wysokości do 500 zł lub sporządzić wniosek o ukaranie do sądu lub notatkę do służb sanitarnych, które mogą nałożyć karę nawet do 30 tys. zł. W przypadku ukarania przez sąd grzywna grzywna może wynieść do 5000 zł.

ZOBACZ TAKŻE: BRAK MIEJSC NA SYLWESTRA W GÓRACH – I TO MIMO ZAKAZU! GÓRALE OBESZLI OBOSTRZENIA!

Natomiast Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że zatrzymanie wszystkich Polaków w domach jest bezprawne. Nie ma ku temu odpowiednich przepisów ustawowych. Co więcej, ograniczanie przemieszczania się wiąże się ze stanem nadzwyczajnym, którego w naszym kraju nie wprowadzono. Podkreślił także, że „ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która stanowi podstawę dla wydawanych przez rząd kolejnych ograniczeń, nie upoważnia do uregulowana w rozporządzeniu zakazu przemieszczania się”.

Mandat w sylwestra rzeczywiście będzie można otrzymać, warto jednak pamiętać, że jest to jedynie propozycja, której nie musimy przyjmować.

źródło: bezprawnik.pl, businessinsider.com.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.