Latarnik Wyborczy 2019 – co to jest i na czym polega?

Na kogo głosować? Jakie są programy wyborcze poszczególnych partii politycznych? Sprawdź co musisz wiedzieć przed nadchodzącymi październikowymi wydarzeniami. Latarnik Wyborczy 2019 jest już dostępny. Na czym polega i co to jest takiego?

 

Co to jest Latarnik Wyborczy 2019?

Już w niedzielę 13 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. W wyborach wybranych zostanie 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. W związku z tym, że wielu obywateli nie zna szczegółowo programów wyborczych poszczególnych partii, stworzono Latarnika Wyborczego. Latarnik Wyborczy umożliwia łatwe porównanie swoich poglądów z deklaracjami komitetów wyborczych. Możesz bezpłatnie wykonać w internecie test i sprawdzić, który komitet wyborczy ma poglądy najbliższe twoim.

Jak skorzystać z Latarnika?

Latarnik Wyborczy 2019 znajdziesz na stronie latarnikwyborczy.pl. Dostępny jest od 23 września. Jest to urządzenie, które wymaga ustosunkowania się do 20 stwierdzeń dotyczących kwestii politycznych, ekonomicznych i społecznych. W każdym przypadku musisz wybrać tylko jedną odpowiedź z możliwych: „zgadzam się”, „nie zgadzam się” lub „nie mam zdania”. Na koniec aplikacja porówna twoje odpowiedzi z odpowiedziami komitetów partyjnych i pokaże procentową zgodność deklaracji partii i twoich.

Skąd się wziął ten program?

Latarnik Wyborczy 2019 to już 10. edycja projektu. Komitety wyborcze zostały zapytane o poglądy w najważniejszych sprawach. Poruszane są tam takie kwestie jak np.:

  • podwyższenie wieku emerytalnego
  • rozwijanie i wzmacnianie Wojsk Obrony Terytorialnej
  • wpływ Unii Europejskiej na polską politykę wewnętrzną.

Do pytań ustosunkowały się: Polskie Stronnictwo Ludowe, Koalicja Obywatelska, Konfederacja, Prawo i Sprawiedliwość, Lewica.

Podsumowując, jeśli wciąż nie wiesz na kogo głosować, a nie masz czasu albo ochoty na czytanie wszystkich programów wyborczych, powinieneś skorzystać z Latarnika Wyborczego. Teraz możesz łatwo sprawdzić kto jest bliski twoim przekonaniom. Po pierwsze wejdź na stronę, wypełnij test i przekonaj się, który komitet ma poglądy najbliższe twoim. Co ważne, to jedyne w Polsce narzędzie opierające się na faktycznych odpowiedziach komitetów, a nie na analizie programów partii. Ważne jest, aby udział w wyborach był świadomy, a decyzje przemyślane. Dodatkowo, ważna jest także twoja obecność na wyborach.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.