Laboratorium w Moskwie zmanipulowało wyniki 145 sportowców

Laboratorium

Laboratorium w Moskwie zmanipulowało wyniki 145 sportowców – poinformował „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, ekspert Światowej Agencji Antydopingowej Guenter Younger. Ponadto, placówka już od 22 stycznia nie posiada uprawnień WADA do prowadzenia swojej działalności. 

Moskiewskie laboratorium straciło akredytację już w 2015 roku

Z informacji „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, eksperta Światowej Agencji Antydopingowej Guenter Younger wynika, że moskiewskie laboratorium zmanipulowało wyniki badań aż 145 sportowców. Ponadto, od 22 stycznia placówka nie posiada już uprawnień WADA do prowadzenia swojej działalności. Żeby tego było mało, już w 2015 roku straciła akredytację, kiedy ujawniono fakty w sprawie dopingu. Mianowicie chodziło o niszczenie oraz zamienianie próbek, aby ukryć pozytywne wyniki badań. Jednak w maju 2016 roku pozwolono laboratorium na wykonanie badań związanych z paszportem biologicznym sportowców. W ubiegłym tygodniu cofnięto tą zgodę, ponieważ dane, które wymagała WADA zostały dostarczone z opóźnieniem i dodatkowo były zmanipulowane.

Guenter Younger skomentował:

Jesteśmy w stanie stwierdzić, które pliki zostały usunięte i kiedy. Ale w żadnym wypadku nie możemy ich odtworzyć. Przez pół roku ja i mój zespół dążyliśmy tylko do tego, żeby stwierdzić, jakie dane zostały zmodyfikowane, usunięte lub dodane. Czasem takie działania antydatowano. Zajmiemy się każdym z tych 298 przypadków.


ZOBACZ TAKŻE: CZY POLSKA JEST GOTOWA NA ZAGROŻENIE KORONAWIRUSEM?

Dopingowego skandalu w Rosji ciąg dalszy…

Temat dopingu w rosyjskim sporcie trwa już ponad 5 lat. Części sportowcom odebrano nawet medale, które zdobyli na igrzyskach olimpijskich. Ponadto, Reprezentację Rosji w piłce nożnej mężczyzn wykluczono z udziału w najważniejszych imprezach międzynarodowych do 2024 rok. Dotyczy to również tegorocznej letniej olimpiady w Tokio oraz zimowej w Pekinie w 2022 roku. Całą sprawą zajmuje się na ten moment Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie, który w kwietniu lub maju ma ogłosić wyrok.

Ekspert Światowej Agencji Antydopingowej Guenter Younger informuje:

Jestem przeciwny stosowaniu jednakowej kary dla wszystkich. Popatrzmy na to, kto ten cały proceder ujawnił: to nie byli Europejczycy, Amerykanie ani my w WADA. Zrobili to rosyjscy sportowcy, trenerzy i urzędnicy, którzy mieli dość tego systemu manipulacji. Dlaczego w przyszłości ktoś miałby ujawnić inny skandal dopingowy wiedząc, że zostanie później za to ukarany tak jak wszyscy pozostali?

 

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.