Domy, które wybudowano w ekstremalnych miejscach [zdjęcia]

Budowanie domów zazwyczaj odbywa się na bezpiecznej powierzchni, unikając urwisk czy grząskich podłoży. Jednak są takie miejsca na ziemi z ekstremalnymi warunkami, które uznano za odpowiednie do postawienia tam tzw. „czterech kątów”. Domy, które wybudowano w nietypowych miejscach – zdjęcia poniżej. 

Domy, które wybudowano w nietypowych miejscach na świecie

Zazwyczaj przy planowaniu budowy wymarzonego domu, wybieramy bezpieczne podłoże, w miarę możliwości naturalny krajobraz czy warunki, które zapewnią nam jak najmniej problemów. Dodatkowo, nasze cztery kąty powinny łączyć się w harmonii z otaczającym je środowiskiem. Jednak są na świecie architekci, którzy postanowili przełamać stereotypy i stworzyć projekty, które będą przede wszystkim nowoczesne, oryginalne i robiące ogromne wrażenie. Zobaczcie sami! Macie swojego faworyta?

Niseko, Japonia

W Japoni, a dokładnie w Niseko, znajdziecie tak zwany „L House”. Postawiono go na stromym zboczu, jednak widok zapiera dech w piersiach. Z okna można podziwiać górę Yōtei – poranek z kawą w ręku i można zaczynać. Nie bez powodu nadano mu taką nazwę, gdyż przypomina literę L. Dlaczego? Dzięki temu, opiera się na zboczu bez większych problemów, chociaż warunki nie należą tam do najłatwiejszych.

Kanada

Cliff House to bardzo oryginalny projekt, który znajduje się w Nowej Szkocji w Kanadzie. Co ciekawe, z wysokości wzgórza dom wygląda normalnie, jednak jeżeli spojrzy się z wybrzeża, jest on umieszczony na klifie. Autorom zależało na tym, aby ten krajobraz nieco zawrócił nam w głowie.

Dom na drzewie, Chiny

Dom na drzewie Qiyunshan nie jest domem zbudowanym na drzewie, ale stojącym na wysokości 11 metrów w  lesie we wschodniej prowincji Anhui w Chinach. Wąski, kręty hol wejściowy przypomina zakręty pobliskiej drogi. Do wykończenia budynku wykorzystywane są naturalne materiały, w tym drewno cedr czerwony, zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych.

Portugalia

To zdecydowanie bliższe tereny Polsce niż poprzednie i równie piękne. To nowoczesny gigant znajdujący się na skarpie z widokiem na wioskę Praia da Luz w Portugalii. Autorem projektu jest Mario Martins, który stworzył solidną konstrukcję, w pełni wykorzystując względnie małą działkę.

Kanada

Położony na szczycie góry w mieście Québec w Kanadzie. Ogromne okna umożliwiają podziwianie zalesionego terenu. Dom idealnie pasuje do otaczającego go krajobrazu. Surowy stan oraz drewno rozłożone naokoło obiektu przypominają nieco proces kamuflażu.

źródła zdjęć: twitter

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.