Czy Polska jest gotowa na zagrożenie koronawirusem?

Czy Polska jest gotowa

Czy Polska jest gotowa na ewentualne zagrożenie koronawirusem? Najwyższe Izba Kontroli rozpoczęła intensywną pracę dotyczącą przygotowania kraju na epidemię. Ministerstwo Zdrowia i NFZ wydały również zalecenia placówkom prowadzącym oddziały chorób zakaźnych w sprawie procedur stosowanych w przypadku zagrożenia koronawirusem. Ponadto NIK opublikował listę placówek, do których pacjenci mogą się zgłaszać.

Kontrola placówek ratownictwa medycznego, sanepidu i oddziałów chorób zakaźnych

Najwyższa Izba kontroli rozpoczęła działania związane z kontrolą przygotowań Polski na ewentualne zagrożenie epidemiologiczne. NIK ma skontrolować wszystkie elementy systemu zabezpieczenia obywateli przez zakażeniem niebezpiecznymi chorobami. Już w najbliższych dniach, kontrolerzy odwiedzą szpitale, aby sprawdzić, czy wszystkie procedury związane z chińskim wirusem działają dobrze. Ponadto, skontrolowane zostaną również lotniska, porty morskie, placówki ratownictwa medycznego, oddziały chorób zakaźnych i sanepid. NIK planuje skupić się na Ministerstwie Zdrowia, oraz wojewodach, którzy odpowiedzialni są za przygotowanie i koordynacje działań w sytuacjach wyjątkowych.

ZOBACZ TAKŻE: STRONA, NA KTÓREJ MOŻNA ŚLEDZIĆ ROZPRZESTRZENIANIE SIĘ KORONARIRUSA

Opublikowano wykaz oddziałów zakaźnych

Warto przypomnieć, że Ministerstwo zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia wydały zalecenia placówkom, które prowadzą oddziały chorób zakaźnych. Muszą one stosować ściśle określonych procedur stosowanych w przypadku zagrożenia zarażenia koronawirusem. Ponadto, osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni były w Chinach lub miały kontakt z osobą, która tam przebywała i dodatkowo mają objawy choroby (kaszel, duszności, temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza) muszą zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego dla ich miejsca zamieszkania. 

Dzisiejszego poranka na oficjalnej stronie ministerstwa pojawił się wykaz oddziałów zakaźnych. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń zarażenia, pacjenci powinni udać się właśnie w te miejsca. LINK DO WYKAZU PLACÓWEK. 

Należy wspomnieć, ze wirus z Chin wywołuje groźne zapalenie płuc, które może zakończyć się śmiercią. Według opublikowanych we wtorek oficjalnych danych chińskich władz w ChRL, epidemia zabiła już 132 osoby. Ponadto, potwierdzono ponad 6 tys. przypadków zakażeń, z czego prawie tysiąc określono jako ciężkie. Zachorowania odnotowano również w innych krajach, ale nie ma informacji na temat zgonów poza Chinami.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.