Krwiobus gdzie i kiedy? Sprawdź, kiedy możesz oddać krew!

Lato jest porą roku, w której liczba wypadków diametralnie wzrasta. Dlatego tak ważne jest, abyśmy regularnie oddawali krew w miesiącach czerwiec – sierpień. Z pewnością to pomoże uratować życie wielu osobom. Regionalna stacja krwiodawstwa we Wrocławiu organizuje wyjazdowe zbiórki krwi. Krwiobus gdzie i kiedy? Przedstawimy wam harmonogram najbliższych akcji wyjazdowych!

Oddawanie krwi

Podczas wakacji liczba krwiodawców spada prawie o połowę. Spowodowane jest to licznymi wyjazdami na wakacje. Przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu zapraszają do oddania krwi przed planowanym urlopem. Krew może oddać osoba pełnoletnia aż do ukończenia 65 roku życia. Potrzebny jest tylko dokument, który potwierdzi tożsamość, a także numer PESEL. Przed oddaniem krwi należy być wypoczętym, nie palić papierosów oraz nie być pod wpływem alkoholu czy narkotyków.

Krwiobus co to?

To nazwa na mobilne stacje, które oferują pobieranie krwi. Posiadają specjalistyczne wyposażenie, które pozwala na prowadzenie akcji krwiodawstwa w miastach, które nie mają swojej placówki. W dużych miastach pozwalają na organizację zbiórek mobilnych. W Polsce jest 38 punktów mobilnych, a także 19 krwiobusów. Wszystkie zakupiono dzięki programowi  „Zapewnienie samowystarczalności RP w zakresie krwi, jej składników i produktów krwiopochodnych”. Dzięki tej inicjatywie przeprowadzano aż 12 tysięcy akcji wyjazdowych.

Krwiobus harmonogram

We Wrocławiu odbędzie się już kultowa Wampiriada. Start będzie 4 czerwca o godzinie 8:30, a zakończenie po dwóch dniach 6 czerwca o godzinie 13:00. Krew będzie można oddać w budynku Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu przy ul. Komandorskiej. Każdego dnia punkt będzie otwarty do godziny 13:00. Zachęcamy każdego, kto będzie w pobliżu, aby poświęcił na oddanie krwi 10 minut. To naprawdę niewiele, a może komuś uratować życie.

Krwiobus 2019

W okolicy Wrocławia krwiobus będzie również dnia 8 czerwca. Pobieranie krwi będzie odbywać się w autobusie w miejscowości Jelcz-Laskowice. Między 9:00 rano a 12:00 przy ul. Bożka w świetlicy socjoterapeutycznej „TOP” krwiobus będzie przyjmował chętnych. Dnia następnego – 9 czerwca – w Żórawinie również będzie taka możliwość. W godzinach 12:00-16:00 przy ul. Mikołaja Kopernika zaparkuje mobilny bus krwiodawstwa.

Sprawdźcie, jak wygląda oddawanie krwi na wampiriadzie!

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.