Ile kosztuje nabicie klimatyzacji? Ceny wciąż rosną!

Lato i wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Na dworze robi się coraz cieplej. Czas ten sprzyja rodzinnym wyjazdom, na które często wybieramy się samochodem. Co zrobić jednak, gdy upały dają się we znaki również podczas podróży? Ile kosztuje nabicie klimatyzacji? Sprawdź!

Klimatyzacja samochodowa

Klimatyzacja jest pożądanym elementem wyposażenia samochodu. Można, a nawet powinno się jej używać o każdej porze roku. Latem uwielbiamy powiew chłodnego powietrza, natomiast zimą możemy szybko pozbyć się pary na szybach i ogrzać auto. Aby układ klimatyzacji był sprawny powinniśmy jednak pamiętać o kilku krokach, których należy bezwzględnie przestrzegać. Zanieczyszczona klimatyzacja może powodować choroby, dodatkowo jest źródłem nieprzyjemnego zapachu.

Odpowiedni serwis klimatyzacji

Aby podróż samochodem należała do tych przyjemniejszych powinniśmy pamiętać o regularnych przeglądach i czyszczeniu klimatyzacji. Również nabijanie jest bardzo ważne w zachowaniu dobrze działającego układu. Wraz z upływem lat zwykle zmniejsza się ilość chłodziwa. Skutkuje to gorszą pracą klimatyzacji, ale może prowadzić także do poważniejszych awarii. Nie powinniśmy również dopuszczać, aby klimatyzacja była nieużytkowana przez długi czas. Nawet zimą należy ja uruchamiać średnio co 2 tygodnie na około 10 minut.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Ile-kosztuje-nabicie-klimatyzacji-Ceny-wciąż-rosną-1-1024x622.png

Duże zmiany w cenach

Jeszcze kilka lat temu każda klimatyzacja nabijana była czynnikiem R-134a. Ceny wahały się w granicach od 100 do 200 zł, co nie było dużym wydatkiem. Zmiany zaczęły występować na przełomie roku 2017. Pojawiło się wówczas nowe rozporządzenie, które wymusiło korzystanie z czynnika chłodzącego nowszej generacji. Dlaczego tak się stało? Otóż chodzi o ograniczenie efektu cieplarnianego. Nowy czynnik R-1234yf miał nie odbiegać ceną od poprzednika, jednak w górę poszły usługi.

Ile kosztuje nabicie klimatyzacji?

Cena takiego zabiegu różni się w zależności od modelu auta. Większe samochody potrzebują znacznie więcej chłodziwa. Znaczenie ma również rocznik, bowiem samochody wyprodukowane przed 2011 rokiem są przystosowane jedynie do obsługi wcześniejszego czynnika. Przy chłodziwie starszego typu zapłacimy zdecydowanie mniej, przeważnie będzie to 200-500 zł. Ceny te również poszły w górę, jednak dlatego że czynnik podrożał. Podobnie jest w przypadku nowszych samochodów. Tutaj ceny nabicia klimatyzacji wahają się od 600 do 1200 zł. W tym wypadku używany jest już czynnik R-1234yf, który jest jednak nieco droższy od poprzednika.