Kredyt studencki – wniosek, jakie zmiany w 2019 roku [informacje]

Kredyt studencki to spore ułatwienie dla osób posiadających status studenta. Jest niskooprocentowany, dlatego to najczęściej wybierana forma pomocy finansowej wśród uczących się. Przygotowaliśmy dla was informacje o zmianach, które czekają w 2019 roku, kto może dostać kredyt i jakie banki go oferują.

Kredyt Studencki 2018/2019 banki wniosek

Wniosek można było składać w terminie od 15 lipca do 20 października 2018 roku w placówkach banków komercyjnych tj. PKO Bank Polski, Bank PEKAO oraz Bank Polskiej Spółdzielczości. Ważną informacją jest fakt, że trzeba dołączyć do wniosku zaświadczenie z uczelni lub placówki, które jest potwierdzeniem podjęcia studiów. W związku z tym, w bankach trzeba również okazać dokument, który potwierdza ilość członków rodziny jak i ich zarobki.

Osoby, których dochód rodziny nie przekracza 1500 zł, mają prawo do ubiegania się o 100% poręcznie kredytu, natomiast dochody do 2000 zł dają możliwość 90% poręczenia.

Spłata kredytu studenckiego

Miesięczna rata kredytu może wynosić:

–  podstawowa – 600 zł 
–  podwyższona – 800 zł lub 1000 zł 
–  obniżona – 400 zł

Pożyczka wypłacana jest na okres studiów, maksymalnie przez 6 lat, natomiast w przypadku studiów doktoranckich – 4 lata. Dodatkowo, podczas trwania studiów, student może zmienić wysokość raty kredytu.

Okres i warunki spłaty

Rozpoczęcie spłaty kredytu można rozpocząć po 2 latach od zakończenia studiów. Ilość rat to podwojenie ilości tych wypłaconych wcześniej przez bank. Jeżeli pojawi się sytuacja, w której będą trudności w spłacie kredytu, można złożyć wniosek o zmniejszenie wysokości raty na okres pół roku.

Kredyt studencki 2019 zmiany

Zmiany nastąpiły już w styczniu 2019 roku. Wprowadziła je Konstytucja dla Nauki. Po pierwsze, aby otrzymać kredyt, mogą się o to starać studenci do 30 roku życia, nie do 25 tak jak w poprzednich latach. W przypadku doktorantów granica to 35 lat. Po drugie, wniosek można składać w dowolnym okresie w roku. To już spore ułatwienie, gdyż do tej pory można było składać wnioski od lipca do października. To zdecydowanie zmiany, które ułatwią studiowanie niejednej osobie.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.