Kolejne przypadki reinfekcji koronawirusa – ponowne zarażenie czy uśpienie wirusa?

omikron już w polsce

Odnotowano kolejne przypadki reinfekcji koronawirusa! Niepokojące, ponowne zachorowania odnotowano w Belgii, Holandii, Chinach i Japonii. Eksperci początkowo podejrzewali, że po kilku miesiącach można zachorować ponownie, jednak przypadek z Japonii udowadnia, że wystarczą 2 tygodnie.

Kolejne przypadki reinfekcji koronawirusa!

Pewien 33-letni mieszkaniec Hongkongu wiosną miał objawy zarażenia się SARS-CoC-2. Rzeczywiście testy potwierdziły obecność wirusa. Pacjent wyleczył się i w sierpniu po raz kolejny przeprowadził testy. Okazało się, że jest zdrowy, dlatego udał się w podróż do Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Po powrocie, na lotnisku w Hongkongu mężczyzna przeszedł rutynowe badanie. Mimo, że nie miał żadnych objawów okazało się, że znów jest chory. Co ciekawe, tym razem wykryto u niego inny szczep – charakterystyczny dla Szwajcarii i Anglii. Pierwszy, którym się zakaził był typowy dla Stanów Zjednoczonych. Początkowo sądzono, że wirusem nie można zarazić się drugi raz, jednak to kolejny przypadek, który to obala.

Przypadki reinfekcji są niezwykle niepokojące, a jest ich niestety coraz więcej. Kolejny odnotowano u 70-latniego mieszkańca Japonii. Mężczyzna przebywał w szpitalu ze zdiagnozowanym koronawirusem. Kiedy lekarze uznali, że został wyleczony – opuścił szpital. Zaledwie 2 tygodnie później okazało się, że zachorował ponownie. Obecnie przebywa pod opieką lekarzy w lokalnym szpitalu. Podobne przypadki odnotowano również w Belgii i Holandii.

ZOBACZ TAKŻE: JULIA TYMOSZENKO ZARAŻONA KORONAWIRUSEM – JEJ STAN JEST CIĘŻKI

Eksperci podejrzewają, że reinfekcje mogą sugerować, iż wirus jest uporczywą infekcją, która nie zostaje wyleczona, a jedynie uśpiona. Dla przykładu, wirus opryszczki czy ospy wietrznej działa dokładnie w ten sam sposób.

Co więcej, profesor Mark Harris, wirusolog z University of Leeds poinformował:

Jest mało prawdopodobne, aby ci pacjenci zostali ponownie zainfekowani po wyleczeniu. Przechorowanie Covid-19 najprawdopodobniej wywołałoby odpowiedź immunologiczną na wirusa, która zapobiegłaby takiej ponownej infekcji. Inną możliwością jest zatem to, że tak naprawdę infekcja nie została usunięta, ale pacjenci pozostali trwale zarażeni.

Warto wspomnieć, że pandemia w dalszym ciągu nie jest pod kontrolą. Na całym świecie odnotowano ponad 23,5 mln zachorowań w tym ponad 800 tys. to ofiary śmiertelne. 

źródło: nczas.com, focus.pl, fakty.interia.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.