Kiedy zaczyna się kalendarzowe lato? Pierwszy dzień lata 2019

Lato to jedna z naszych ulubionych pór roku. Kojarzona przez wszystkich z piękną pogodą, rodzinnymi wczasami i grillowaniem ze znajomymi. Wydaje się, że w porównaniu do całego roku trwa bardzo krótko. Czy wiesz kiedy zaczyna się kalendarzowe lato w Polsce? 

Udostępnij na Facebooku

Pogoda na lato 2019

Lato zbliża się wielkimi krokami, co jest świetną wiadomością dla miłośników tej pory roku. Upały już od kilku tygodni dają nam się we znaki i wygląda na to, że będą utrzymywać się przez dłuższy czas. Jaka będzie pogoda na wakacje? Synoptycy prognozują, że w lipcu oraz sierpniu możemy liczyć na słońce i wysokie temperatury. To zdecydowanie świetny czas na mniejsze oraz większe wycieczki, a także spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Przy tak wysokich temperaturach należy jednak pamiętać o prawidłowym nawadnianiu organizmu, a także stosowaniu kremów z filtrem UV.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Kiedy-zaczyna-się-kalendarzowe-lato-Pierwszy-dzień-lata-2019-1.png

Lato 2019: wydarzenia

W związku z nadejściem lata możemy liczyć na wiele wydarzeń i atrakcji. Najbardziej z nich znanym jest obchodzenie Nocy Świętojańskiej, która przypada na 22 czerwca (sobota). Tego dnia wiele miast organizuje mnóstwo wydarzeń i pikników rodzinnych związanych z tym radosnym świętem oraz początkiem lata, gdzie z zabawy będą mogły skorzystać także dzieci. Tradycja obchodzenia nocy kupalnej wywodzi się od Słowian i ma związek z letnim przesileniem słońca. Noc Kupały przypada właśnie na najkrótszą noc w ciągu roku kalendarzowego!

Lato 2019: pierwszy dzień kalendarzowego lata

Kiedy zaczyna się kalendarzowe lato? Data rozpoczęcia przypada na 22 czerwca. Jest to również bardzo radosny dzień dla dzieci i młodzieży, bowiem dzień wcześniej kończy się rok szkolny. Już po rozdaniu świadectw warto wspólnie wybrać się na rodzinnie pikniki i inne wydarzenia organizowane w wielu miejscach. Lato astronomiczne na półkuli północnej w 2019 roku rozpoczyna się 21 czerwca (piątek). Pierwszy dzień kalendarzowego lata jest jednocześnie najdłuższym dniem w roku, ponieważ będzie trwał 16 godzin. Słońce pokazuje się na horyzoncie już o godzinie 4:14, natomiast zachodzi dopiero o 21:00.