Kiedy zaczyna się kalendarzowe lato? Pierwszy dzień lata 2019

Lato to jedna z naszych ulubionych pór roku. Kojarzona przez wszystkich z piękną pogodą, rodzinnymi wczasami i grillowaniem ze znajomymi. Wydaje się, że w porównaniu do całego roku trwa bardzo krótko. Czy wiesz kiedy zaczyna się kalendarzowe lato w Polsce? 

Pogoda na lato 2019

Lato zbliża się wielkimi krokami, co jest świetną wiadomością dla miłośników tej pory roku. Upały już od kilku tygodni dają nam się we znaki i wygląda na to, że będą utrzymywać się przez dłuższy czas. Jaka będzie pogoda na wakacje? Synoptycy prognozują, że w lipcu oraz sierpniu możemy liczyć na słońce i wysokie temperatury. To zdecydowanie świetny czas na mniejsze oraz większe wycieczki, a także spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Przy tak wysokich temperaturach należy jednak pamiętać o prawidłowym nawadnianiu organizmu, a także stosowaniu kremów z filtrem UV.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Kiedy-zaczyna-się-kalendarzowe-lato-Pierwszy-dzień-lata-2019-1.png

Lato 2019: wydarzenia

W związku z nadejściem lata możemy liczyć na wiele wydarzeń i atrakcji. Najbardziej z nich znanym jest obchodzenie Nocy Świętojańskiej, która przypada na 22 czerwca (sobota). Tego dnia wiele miast organizuje mnóstwo wydarzeń i pikników rodzinnych związanych z tym radosnym świętem oraz początkiem lata, gdzie z zabawy będą mogły skorzystać także dzieci. Tradycja obchodzenia nocy kupalnej wywodzi się od Słowian i ma związek z letnim przesileniem słońca. Noc Kupały przypada właśnie na najkrótszą noc w ciągu roku kalendarzowego!

Lato 2019: pierwszy dzień kalendarzowego lata

Kiedy zaczyna się kalendarzowe lato? Data rozpoczęcia przypada na 22 czerwca. Jest to również bardzo radosny dzień dla dzieci i młodzieży, bowiem dzień wcześniej kończy się rok szkolny. Już po rozdaniu świadectw warto wspólnie wybrać się na rodzinnie pikniki i inne wydarzenia organizowane w wielu miejscach. Lato astronomiczne na półkuli północnej w 2019 roku rozpoczyna się 21 czerwca (piątek). Pierwszy dzień kalendarzowego lata jest jednocześnie najdłuższym dniem w roku, ponieważ będzie trwał 16 godzin. Słońce pokazuje się na horyzoncie już o godzinie 4:14, natomiast zachodzi dopiero o 21:00.