Karaluchy w domu – jak się pozbyć? Jak wygląda karaluch?

Karaluchy w domu, niby to tylko małe owady, ale potrafią porządnie uprzykrzyć nam życie! W dzień ich wcale nie widzimy, za to w nocy wychodzą ze swoich kryjówek, żeby żerować. Opanowują całe mieszkanie. Chodzą po blatach kuchennych, przemieszczają się wentylacją. Są niesamowicie trudne do wytępienia, jednak nie jest to niemożliwe. Pomożemy wam w tym i przedstawimy najlepsze sposoby na wyeliminowanie tych szkodników.

Jak rozpoznać karalucha?

Karaluchy, inaczej karaczany, to owady synantropijne. Dlatego często są spotykane blisko ludzi. Z zewnątrz mają twardy pancerzyk, a pod nim skrzydła. Poruszają się dzięki trzem parom długich nóg. Występują niemal na całym świecie, potrafią przetrwać nawet w najcięższych warunkach klimatycznych oraz środowiskowych.

Domowe sposoby na karaluchy

Karaluchy w domu najczęściej żerują w godzinach późno wieczornych i nocnych. Bardzo lubią piwo, jego zapach je przyciąga. Bardzo dobrym pomysłem jest nasączenie zwykłej szmatki właśnie piwem. Wystarczy ją potem włożyć do miseczki i czekać na przyjście owada. Taka konstrukcja zadziała jak przynęta. Karaluchy wejdą do środka naczynia, żeby sączyć piwo. Kiedy napój zacznie działać, staną się wolniejsze i łatwiejsze do złapania. Innym bardzo dobrym sposobem jest wykorzystanie kwasu borowego. Dostępny jest w każdej aptece, kosztuje kilka złotych. Proszek mieszamy z cukrem pudrem i dolewamy odrobinę mleka. Powinniśmy uzyskać gęstą konsystencję. Z powstałej masy lepimy kulki i rozstawiamy je w miejscach, w których karaluchy w domu były najczęściej spotykane. Cukier zwabi szkodniki, ponieważ uwielbiają się nim żywić. Jednak po zjedzeniu takiej mikstury z kwasem borowym, karaluchy w domu po kilku chwilach zdechną.

Produkty na karaluchy

Na rynku jest dostępnych wiele produktów owadobójczych. Bardzo popularna jest pułapka na karaczany. Wygląda jak zwykłe pudełko, jednak na powierzchni jest rozsmarowany klej, który wydziela przyciągający je zapach. Kiedy karaluch wejdzie do środka, przykleja się i nie może uciec. Taka pułapka jest bezpieczna zarówno dla dzieci jak i zwierząt. Biobójcze preparaty w sprayu także są bardzo skuteczne. Wystarczy go rozpylić w miejscu, w którym karaluchy w domu bytują. Przedostanie się on do przewodu pokarmowego i spowoduje zatrucie karaluchów. Jednak musimy pamiętać, że jest bardzo toksyczny i powinniśmy zastosować szczególne środki ostrożności podczas jego użycia.

źródła zdjęć: northernstatespestcontrol, times-herald

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.