Jesteś ofiarą przemocy? Jak zgłosić przemoc w rodzinie?

Jesteś świadkiem przemocy w rodzinie? Zastanawiasz się co zrobić? Gdzie to zgłosić? Nie bądź obojętny. Bez wątpienia przemoc w rodzinie bardzo często prowadzi do ogromnych tragedii. Sprawdź co możesz zrobić i jak zgłosić przemoc w rodzinie? 

 

Najważniejsze to zareagować

Po pierwsze, najważniejsze, niezależnie od tego w jakiej jesteś pozycji i co dzieje się w danej rodzinie, jeśli zauważasz przemoc – reaguj. Natychmiast powiadom służby, które przeciwdziałają przemocy w rodzinie albo porozmawiaj z osobą dotkniętą przemocą i przekonaj ją żeby zgłosiła to odpowiednim organom. Oprócz tego jeżeli przemoc dotyka dziecka, niezależnie od zawiadomienia służb, zgłoś to także do sądu rodzinnego.

Czym jest przemoc w rodzinie?

Jest to każde celowe działanie lub brak działania (np. zaniedbywanie), które powoduje krzywdę, cierpienie fizyczne lub psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystując przewagę nad ofiarą, narusza jej podstawowe prawa, jak wolność, godność czy nietykalność cielesna. Ofiarą przemocy w rodzinie może być każdy – zarówno dziecko jak i partner, osoba starsza lub niepełnosprawna. Istnieją różne formy przemocy:

  • fizyczna – bicie, szarpanie, popychanie, duszenie lub kopanie
  • psychiczna – wyzywanie, poniżanie, obrażanie, stałe krytykowanie, nie pozwalanie na kontakt z bliskimi
  • seksualna – molestowanie, zmuszanie do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych
  • inne zachowania – np. pozbawienie niezbędnej opieki, zmuszanie do picia alkoholu lub zażywania narkotyków.
Jak zgłosić przemoc w rodzinie?

Przemoc w rodzinie może zgłosić każdy kto jest świadkiem przemocy w rodzinie lub której ta przemoc bezpośrednio dotyka. Istnieje kilka instytucji, do których możesz się zwrócić. Możesz m.in.:

  • zawiadomić policję
  • zadzwonić na „Niebieską Linię”
  • powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej
  • poinformować sąd rodzinny.
Wzywanie policji

Jeśli czujesz, że czyjeś bezpieczeństwo jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy policji – 997 lub ogólny numer ratunkowy – 112. Numery te są czynne całą dobę. Policja może zatrzymać osobę stosującą przemoc, zabezpieczyć ślady i dowody przestępstwa i rozpocząć procedurę Niebieskiej Karty.

Niebieska Linia

Jest to numer telefonu, pod który możesz zadzwonić do konsultantów. Odpowiedzą oni na twoje pytania, powiedzą jak pomóc ofierze przemocy w rodzinie i wskażą miejsca i formy pomocy w najbliższej okolicy. Pod numer 801 120 002 możesz dzwonić od poniedziałku do soboty od 08:00 do 22:00, a w niedzielę i święta od 08:00 do 16:00.

Ośrodek Pomocy Społecznej i sąd rodzinny

Ośrodek Pomocy Społecznej działa w każdej gminie. Udaj się tam lub zadzwoń i opowiedz o ofierze przemocy domowej. Ośrodek Pomocy Społecznej może wysłać pracownika, który odwiedzi rodzinę i przeprowadzi wywiad środowiskowy. Dodatkowo jeżeli ofiarą przemocy jest dziecko, koniecznie zgłoś to także w najbliższym sądzie rodzinnym.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.