Jesienne dekoracje do domu – sztuka ozdabiania

Nie lubisz jesieni, bo wpadasz przez nią w depresję? A może po prostu męczą cię coraz krótsze dni, pochmurne niebo, wiatr i ulewy? Jeżeli jesień sprawia, że nie masz ochoty wychodzić, przygotuj sobie jesienne dekoracje do domu.

 

Sztuka ozdabiania

Można powiedzieć, że moda na jesienne dekoracje do domu przyszła do nas z Ameryki. To właśnie tam obchodzi się Halloween – święto czczone w sposób radosny i festiwalowy. Jest to czas na wyciąganie przeróżnych ozdób, takich jak: dynie, siano, wieńce i kompozycje z suszonych kwiatów, liści lub owoców. Dekoruje się przeważnie wnętrze domu, ale także schody prowadzące do niego, ganek lub drzwi wejściowe.

Jesień przed domem

Jesienny akcent przed domem to coś, co bardzo często zaprasza gości do wejścia na „kawkę”. Czasem wystarczy postawić przed drzwiami dużą dynię lub powiesić na nich ozdobny wianek. Możesz też postawić donicę z iglakami lub snop siana. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio zadbać o dekoracje, aby nie zniszczył ich wiatr, deszcz lub niska temperatura.

Jesienne dekoracje do domu

Jeszcze do niedawna polskie domy miały w sobie jedynie praktyczne i użytkowe przedmioty. Tymczasem od jakiegoś czasu, Polacy lubią stworzyć w swoim domu przytulną atmosferę. Mogą to być zarówno dekoracyjne wazony, doniczki, misy czy figurki, ale powodzeniem cieszą się także tekstylia. Czasem aby stworzyć przyjemną atmosferę wystarczą koce, narzuty albo poduszki.

Jesień na stole i w oknie

Z pewnością wszystkich domowników ucieszy udekorowane jesiennie okno. Zacznij od parapetu, na którym możesz poustawiać takie akcesoria jak świeczniki, latarenki czy wazony. Podświetlone wieczorem ozdoby na pewno wprowadzą przytulną atmosferę. Możesz też przygotować samodzielnie kompozycję z gałązek, suszonych kwiatów lub kasztanów. Z kolei jeżeli spędzasz dużo czasu przy stole, zadbaj o np. dużą misę w jesiennych kolorach albo ozdobnych serwetkach, bieżnikach czy świeczkach.

Jesień na ścianie

Oczywiście jesienne dekoracje to nie tylko figurki, wazony czy suszone liście. Mogą to być chociażby obrazki i dekoracje z papieru. Są to elementy, które mogą być miłe dla oka, a jednocześnie nie generują dużych kosztów. Jednym z pomysłów są dekoracyjne girlandy z wycinanek w jesiennych barwach.

Podsumowując, polska złota jesień to prawdziwe bogactwo kolorów. Warto skorzystać z czerwieni, żółci, pomarańczy i brązów i wprowadzić do domu przytulną atmosferę.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.