Jak zrobić skalniak ogrodowy? Instrukcja krok po kroku

Każdy kto ma ogród zapewne marzy o tym, żeby był jak najładniejszy. Wygląd zadbanego przydomowego ogródka zachęca do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Jeżeli znudziły się wam klasyczne kwiatki rabatowe, mamy coś specjalnie dla was! Jak zrobić skalniak w ogrodzie? Przedstawimy wam, jak go zrobić krok po kroku.

Jak zrobić skalniak w ogrodzie?

Najważniejszym aspektem jest wybranie miejsca, w którym będzie znajdować się nasza główna ozdoba ogrodu. Będzie on przypominał zbocze górskie, więc musi być bardzo silnie nasłoneczniony. Powinniśmy zatem unikać zacienionych miejsc. Rozmiar skalniaka zależy tylko od naszych upodobań oraz przede wszystkim możliwości ogrodowych.

Jak zaprojektować skalniak?

Jak zrobić skalniak ogrodowy? Przede wszystkim tak, aby przypominał kamieniste pagórki, wzniesienia oraz nierówności. Dlatego też powinniśmy unikać symetrii, przecież w naturalnym środowisku nic nie jest położone od linijki, a wręcz przeciwnie, całkowicie rozproszone. Kształt nieregularny z pewnością będzie najlepiej wyglądał. Skalniak zaraz przy tarasie to idealny wybór, ponieważ to właśnie na balkonie najczęściej spędzamy czas wolny. Jeżeli natomiast mamy skarpę, możemy również pokusić się o założenie skalniaka właśnie na niej. W ten szybki sposób przeniesiemy górski krajobraz zaraz pod okna swojego domu.

Jak zrobić skalniak ogrodowy instrukcja

Po pierwsze, musimy zaprojektować skalniak, plan ogrodu będzie do tego bardzo przydatny. Następnie zabieramy się za prace przygotowawcze. Ziemię, która będzie znajdować się w środku skalniaka, trzeba bardzo mocno podlać i poczekać kilka dni, ponieważ musi ona osiąść. Teraz czas na przygotowanie podłoża pod skalniak. Wnętrze wysypujemy odpowiednim podłożem. Najgłębsza warstwa powinna być drenażowa, gdyż ułatwi to odpływ wody. Na tej warstwie możemy ułożyć już darń, lecz pamiętajmy, aby była ona odwrócona korzeniami do góry. To wszystko zasypujemy zwykłą ziemią ogrodniczą. Kształtowanie skalniaka jest następnym krokiem i wymaga od nas tylko uformowania wzniesień o łagodnych zboczach. Całość kolejny raz obficie podlewamy. Jak zrobić skalniak ogrodowy bez roślin, oczywiście się nie da! Teraz czas na nasze elementy dekoracyjne! Kiedy konstrukcja już całkowicie osiadła i jest stabilna, zaczynamy na niej sadzić kwiatki. Następnie wszystko znów podlewamy.

źródła zdjęć: zielonyogrodek, swiatkwiatow

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.