Ekologiczny środek na chwasty – co wybrać zamiast chemii?

Jesteś ogrodnikiem i borykasz się z problemem chwastów? Zwykłe środki nie działają? Musisz zwalczyć chwasty razem z korzeniami. Możesz to zrobić za pomocą popularnego środka Roundup, ale z pomocą przychodzi także cały zestaw „dobrych środków”. Przeczytaj czym jest i jak działa ekologiczny środek na chwasty.

 

Jak zwalczyć chwasty?

Zwalczanie chwastów to zmora wielu ogrodników. Jeżeli chcesz skutecznie pozbyć się chwastów powinieneś wyrwać je razem z korzeniami. W ich niszczeniu może pomóc Roundup, jednak zawiera on szkodliwy glifosat. Innym sposobem, bardzo ekologicznym jest opryskiwanie chwastów octem. Niszczy on jednak tylko zielone części chwastów, nie działając negatywnie na korzenie. Są jednak ekologiczne zamienniki, które zawierają jedynie naturalne wyciągi roślinne i niszczą chwasty raz na zawsze.

Środek PROELIUM na chwasty

PROELIUM nie zawiera szkodliwego glifosatu, a jego skład oparty jest na wyciągach roślinnych. Stosowany jest jako środek zwiększający skuteczność oprysku. Może być używany w uprawach ekologicznych i BIO. Niemniej jednak środek niszczy wszystkie opryskiwane rośliny, dlatego też nie można go używać na trawnikach. Inaczej środek zniszczy także twój trawnik. Doskonale sprawdzi się do oprysku chwastów w międzyrzędziach w uprawach sadowniczych i warzywnych oraz w amatorskich uprawach ogrodowych. Środek nie zawiera także syntetycznych dodatków. Na efekty oprysku musisz poczekać około 14 dni.

Effect 24H

Kolejnym skutecznym środkiem jest preparat marki Target. Zawiera organiczny kwas pelargonowy, zwany także kwasem nonanowym, który jest składnikiem olejku eterycznego otrzymywanego z pelargonii. Efekty jego działania widoczne są już po pierwszym dniu. Możesz go jednak używać do chwastów z rozwiniętymi liśćmi. Najlepiej jeśli oprysk wykonasz rankiem w pogodny dzień na suche chwasty. Operujące słonce przyspieszy efekt działania. Dodatkowo skutecznie zwalcza chwasty na powierzchniach twardych i półtwardych, takich jak np. ścieżki i chodniki wokół domu czy podjazdy.

Gdzie kupić ekologiczny środek na chwasty?

Środki takie jak opisane powyżej sprzedawane są najczęściej w butelkach o pojemności 0,5L. Ich cena wynosi około 50 złotych. Można je kupić przez internet, a także w stacjonarnych sklepach ogrodniczych.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.