Jak zrobić dobry portret – na co zwrócić uwagę fotografując?

Fotografia została wynaleziona i funkcjonuje w naszej kulturze od około 150 lat. Współcześnie portretowanie jest najczęstszą formą fotograficznej autokreacji. Jak zrobić dobry portret i na co zwrócić uwagę wykonując ten rodzaj zdjęć?

 

Po pierwsze… światło i ostrość

Zdjęcie musisz wykonywać w takim świetle, w jakim obiekt wygląda najkorzystniej. Niemniej jednak żeby model na zdjęciu wyglądał efektownie, musi być „ostry” – mieścić się w głębi ostrości. Ostrość jest istotnym zagadnieniem w fotografii, szczególnie w fotografii portretowej. Powinieneś ją ustawiać na oczy osoby portretowanej, aby przyciągały uwagę oglądającego.

Gdzie model powinien patrzeć?

Fotografując modela patrzącego prosto w obiektyw, sprawisz, że widz będzie głębiej odczuwać zawarte w kadrze emocje. Spojrzenie nie może być jednak zwyczajnie ujęte. W dobrej fotografii portretowej ważnym zagadnieniem są tzw. bliki – żywe oczy. Są to jasne punkty, powstające przez odbicie się źródła światła od powierzchni oka. Dzięki temu oko, w którym odbija się źródło światła, wydaje się bardziej „żywe”.

Jak zrobić dobry portret? Kilka wskazówek

Kiedy opanujesz techniczne możliwości aparatu fotograficznego, czas na pomysłowość, kreatywność, zmysł, wyczucie i wszystko inne, co prowadzi do wykonania dobrego portretu. Kluczem do tworzenia udanych kompozycji są następujące elementy:

  • układ kadru:poziomy lub pionowy; możesz też w uzasadnionych przypadkach przechylić aparat pod kątem, ale nie rób tego zbyt często
  • mocny punkt obrazu – element porządkujący obraz, nadający mu sens (udane zdjęcie powinno zawierać główny punkt – naturalnie przyciągający uwagę)
  • zasada złotego podziału – jedna z najważniejszych – zasada (zwana też zasadą trójpodziału). Wystarczy, że patrząc przez wizjer, wyobrazisz sobie, że obraz podzielono na trzy równe pasy pionowe i poziome. Przecięcie linii nazywa się „mocnymi punktami” – i to właśnie w tym miejscu powinno się umieszczać fotografowany przez nas obiekt lub szczegół, dzięki czemu zostanie on uwypuklony, a zdjęcie zyska harmonię. Horyzont powinien znajdować się na wysokości dolnej lub górnej linii. Dopuszcza się też centralne umieszczanie obiektów, ale nadaje to obrazowi statyczności.
Kadrowanie zdjęć

Kadrując zdjęcia musisz świadomie rozplanować plan pierwszy, drugi i kolejne, a także zwrócić uwagę na tło i szczegóły otoczenia. Pierwszy plan, jeśli nie znajduje się na nim główny temat, wypełnij „dodatkiem”, który przyciągnie uwagę, nada zdjęciu głębi i przestrzenności. Nie możesz zapominać o planach dalszych, które są równie ważne, jak pierwszy plan. Powinieneś zatem pamiętać o usuwaniu z niego niepotrzebnych, psujących efekt elementów.

Podsumowując, praktycznie każdy z elementów fotografii jest tak samo ważny, a nawet najmniejszy szczegół może zaważyć na uznaniu zdjęcia za dobre lub przeciwnie. Niemniej jednak zasady są po to, by je łamać, nawet w fotografii. Wykonując portret, można obciąć fragment twarzy, np. zostawić tylko jedno oko, co może dać zaskakujący rezultat. Nie bój się eksperymentować, także w kwestii kompozycji.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.