Jak zapisać dziecko do żłobka – kiedy i kto może to zrobić?

Każdy rodzic musi wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Może się to wiązać z pozostawieniem dziecka pod opieką dziadków lub opiekunki. Innym rozwiązaniem jest żłobek. Przeczytaj jak zapisać dziecko do żłobka. 

 

Co trzeba zrobić?

Zapisać dziecko do żłobka może rodzic lub opiekun prawny. Żłobki indywidualnie określają wiek dzieci przyjmowanych do żłobka. Taką informację znajdziesz w statucie żłobka. Zazwyczaj przyjmuje się dzieci poniżej 3. roku życia. Niemniej jednak są żłobki, które nie przyjmują np. niemowląt. Lista żłobków znajduje się w rejestrze na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz w Biuletynie Informacji Publicznej w urzędzie gminy lub miasta.

Co znajdziesz w statucie żłobka

W statucie czyli wewnętrznym regulaminie znajdziesz m.in. takie informacje jak:

  • nazwę i adres
  • warunki rekrutacji (wspomniany wiek)
  • informację o opłatach za pobyt i wyżywienie
  • informację o zadaniach i celach żłobka
Jak zapisać dziecko do żłobka?

Po pierwsze, wybierz żłobek, do którego chcesz zapisać dziecko. Skontaktuj się ze żłobkiem i zapytaj kiedy zaczyna się rekrutacja. Następnie złóż wniosek osobiście lub przez internet (jeśli żłobek ma taką opcję) i poczekaj na ogłoszenie listy przyjętych dzieci. Jeżeli twoje dziecko zostanie przyjęte, będziesz musiał w odpowiednim czasie potwierdzić, że dziecko będzie chodziło do żłobka i donieść stosowne dokumenty.

Jakie dane są potrzebne

Żeby zapisać dziecko do żłobka potrzebujesz takich informacji jak:

  • PESEL dziecka (zgłaszać można tylko dzieci już narodzone)
  • dane adresowe rodziców
  • aktywny adres mailowy konieczny do potwierdzenia zgłoszenia drogą internetową.
Opłaty w żłobkach

W żłobkach publicznych opłaty za pobyt i wyżywienie ustalane są przez urząd miasta lub urząd gminy. Z kolei w żłobkach prywatnych ustala to sam żłobek. Dodatkowo istnieją w niektórych żłobkach opcje częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat. Jeżeli chcesz sprawdzić czy przysługują ci zniżki, skontaktuj się z wybranym żłobkiem bezpośrednio.

Podsumowując, do żłobków zazwyczaj przyjmowane są dzieci od 20. tygodnia życia do trzech lat. Warto jednak sprawdzić dany żłobek zanim wyślemy tam nasze dziecko.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.