Zmiany w opłatach drogowych w Czechach- rejestracja w nowym systemie

Jeżeli wybierasz się do Czech to warto sprawdzić informacje związane z poruszaniem się samochodem w tym kraju, gdyż nastąpiły zmiany w opłatach drogowych. Krajowe, jak i zagraniczne firmy transportowe mogą już rejestrować się w nowym systemie opłat drogowych. Na autostradach zacznie obowiązywać już w tym roku, natomiast na początku nowego – na drogach pierwszej kategorii. 

Zmiany w opłatach drogowych od kiedy?

Firmy transportowe, krajowe jak i zagraniczne, mogą już zarejestrować się w nowym systemie poboru opłat. W przypadku kierowców samochodów osobowych sposób płacenia się nie zmienia. Jednak pojazdy ciężarowe o masie powyżej 3,5 tony będą musiały zostać zarejestrowane w Elektronicznym Systemie Poboru Opłat Drogowych. Kiedy to będzie wymagane? Od 1 grudnia w przypadku autostrad, natomiast od 1 stycznia 2020 roku na drogach pierwszej kategorii.

W przypadku firm, które są już zarejestrowane – muszą to zrobić ponownie, gdyż system ma nową infrastrukturę spełniającą wymogi technologiczne oraz legislacyjne. Dodatkowo, pojazdy muszą mieć zainstalowane urządzenia elektroniczne. Firma przygotowała ich 450 tysięcy i można je odebrać w 200 punktach w Czechach, rejestrując się przez internet.

Radzimy zarejestrować się nieco wcześniej, co pozwoli uniknąć czekania w punktach obsługi klienta, co ułatwi przejście przez system. Co ważne, urządzenia można również dostać zamawiając je podczas rejestracji ( w terminie od 22 września do 31 października). Firma bezpłatnie dostarczy je do waszych domów, nie tylko na terenie Czech – do krajów sąsiadujących również. Takie informacje można znaleźć na stronie mytocz.eu.

 

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.