Jak wrócić do nazwiska noszonego przed ślubem?

Niezależnie od tego czy jesteś po rozwodzie czy z jakichkolwiek innych przyczyn chcesz wrócić do nazwiska, jakie nosiłeś przed ślubem, jest to możliwe. Umów się na wizytę w urzędzie stanu cywilnego i sprawdź jak to zrobić i jakie są koszty.

 

Kto i kiedy może wrócić do poprzedniego nazwiska?

Do wcześniejszego nazwiska może wrócić każdy, kto po ślubie zmienił swoje nazwisko, następnie się rozwiódł i chce wrócić do pierwotnego nazwiska.Jednak trzeba pamiętać, że można to zrobić w nieprzekraczalnym terminie 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie.Z kolei jeżelinie złożysz w tym terminie oświadczenia, nie możesz go złożyć w terminie późniejszym i nie będziesz mieć możliwości powrotu do nazwiska noszonego przed ślubem. Wtedy będzie możliwa jedynieadministracyjna zmiana nazwiska. Oznacza to, że będziesz musiał złożyć wniosek w tej sprawie do kierownika urzędu stanu cywilnego.

Jak wrócić do nazwiska?

Aby ponownie nosić nazwisko sprzed ślubu trzeba spełnić kilka zasad:

  1. przygotuj wszystkie dokumenty — szczegółowe informacje znajdziesz w na stronie ministerstwa
  2. zapłać opłatę skarbową
  3. złóż oświadczenie
Gdzie złożyć oświadczenie i ile to kosztuje

Oświadczenie możesz złożyć w dowolnie wybranym urzędzie stanu cywilnego przed kierownikiem USC. Z kolei jeżelijesteś za granicą, musisz to zrobić w polskim konsulacie, przed konsulem.Jeżeli udajesz się do kierownika USC, musisz zapłacić 11 zł opłaty skarbowej. Kiedy udajesz się do konsulatu, musisz liczyć się z płatnością w walucie obowiązującej w danym kraju. Przeważnie jest to równowartość 50 Euro.

Co musisz przygotować do oświadczenia

Do złożenia oświadczenia niezbędne będą podstawowe dokumenty, takie jak:

  1. dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport), by potwierdzić swoją tożsamość
  2. dowód opłaty skarbowej — możesz zapłacić w kasie urzędu albo zrobić przelew
  3. informacje o miejscu, w którym sporządzono akt małżeństwa, i dacie uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie
  4. odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie lub odpis zupełny aktu małżeństwa z wpisem o rozwodzie — jeśli składasz oświadczenie przed konsulem.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.