Jak przygotować auto do podróży? Zobacz praktyczne porady!

Wakacje za pasem! Wielu z nas ma już zaplanowany pobyt w nadmorskich lub górskich kurortach. Niektórzy na swoje wymarzone wczasy lecą samolotem lub jadą autobusem czy pociągiem. Spora część jednak w trasę wybierze się swoimi samochodami. Jak przygotować auto do podróży? Zobacz praktyczne porady!

Sprawdź dodatkowe wyposażenie pojazdu

Gaśnica, kompletna apteczka, trójkąt. Pamiętajmy, że wymienione przedmioty mogą się okazać przydatne nie tylko dla nas, lecz także dla innych – gdy przykładowo będziemy świadkami zdarzenia drogowego. Gaśnicę warto sprawdzić i w odpowiednim miejscu zalegalizować. Sprawdźmy też wyposażenie apteczki. Nigdy nie wiemy, kiedy będzie potrzebna.

Przegląd techniczny i ubezpieczenie OC

Powyższe kwestie są niezwykle ważne. Niezadbanie o nie może skutkować problemami w czasie kontroli policji. Dużo gorzej będzie jednak, gdy na drodze zdarzy nam się kolizja. Wtedy naprawdę odczujemy, co oznacza brak ważnych dokumentów. Wyjeżdżając natomiast zagranicę do Państw spoza Unii Europejskiej, należy wkupić zieloną kartę. Jest jednak szansa, że taka opcja jest dostępna w naszym OC – należy dowiedzieć się tego od przedstawiciela. Warto pomyśleć też nad wykupieniem ubezpieczenia Assitance. 

Narzędzia naprawcze

W trasie przydarzyć może się dosłownie wszystko – łącznie z awarią pojazdu. Zepsuł w samochodzie może się wszystko – niektóre awarie mają wpływ na jazdę, inne na komfort podróżowania, a jeszcze inne po prostu na bezpieczeństwo. Zabierzmy ze sobą podstawowe narzędzia nawet wtedy, gdy nie jesteśmy specami od majsterkowania. Nieoczekiwana sytuacja często budzi w nas nowe talenty. Być może znajdzie się też ktoś, kto nam pomoże, gdy zapewnimy mu narzędzia. Warto też uzbroić się w linkę holowniczą lub klemy.

Przed trasą sprawdź silnik

Podstawa – a więc sprawdzenie choćby płynów eksploatacyjnych. Z tym zadaniem poradzić powinien sobie każdy – uczy się bowiem tego na kursach prawa jazdy. W razie niejasności, skorzystajmy z pomocy mechanika. Warto zwrócić uwagę także na nawiewy, które poprawiają komfort jazdy. Wymiana oleju przed daleką trasą? Warto to przemyśleć.

Poczytaj o przepisach drogowych w innych krajach

Nie daj się zaskoczyć zagranicą! Pamiętaj, że w innych krajach mogą panować też nieco inne zasady ruchu drogowego. W niektórych państwach kara się przykładowo za używanie kamerek samochodowych. Uniknij niepotrzebnych nerwów i wydatków. Za przykład może posłużyć też kamizelka odblaskowa na stanie pojazdu, wymagana w wielu krajach. Jeśli nie korzystamy z nawigacji w telefonie, zaktualizujmy oprogramowania w naszych samochodowych mapach. Zaplanuj trasę tak, aby nie martwić się przykładowo o to, czy zdążymy zatankować pojazd przed wyczerpaniem się paliwa.

Poznaj swój pojazd, zadbaj o koło zapasowe

Przed wyjazdem warto też – o ile jeszcze nie posiadamy takiej wiedzy – poczytać o naszym aucie w sieci. Zobacz, na co należy zwrócić uwagę w trasie. Może przypadłością w twoim modelu jest częste spalanie się żarówek? Weź je ze sobą na wszelki wypadek! Istotne jest także sprawdzenie kondycji koła zapasowego. W nowych samochodach często znajdują się specjalne zestawy naprawcze zamiast dodatkowego ogumienia. Zobaczmy, czy są kompletne. Pamiętaj jak dobrze przygotować auto do podróży!

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.