Jak przetrwać kwarantannę i nie zwariować? Oto kilka cennych rad!

Jak przetrwać kwarantannę

Nowa rzeczywistość, w której przyszło nam obecnie żyć sprawia, że wielu z nas czuje złość, bezsilność i strach. Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa wpływa również na nasze zdrowie psychiczne i to niekoniecznie w tych dobrych aspektach. Dla wielu osób zamknięcie się w domu na dwa tygodnie to duże wyzwanie. Jak więc przetrwać kwarantannę i nie zwariować?

Jak przetrwać kwarantannę i nie zwariować?

Na samym początku warto zrozumieć, że kwarantanna jest konieczna. Warto zauważyć, że Polacy często mają tendencję do wyolbrzymiania oraz nadmiernego zamartwiania się, co przynosi jedynie cierpienie. Należy więc pogodzić się z faktem i spróbować wykorzystać ten czas w jak najlepszy sposób. Kwarantanna to dobry moment na polepszenie relacji z najbliższymi. Jeżeli z nimi nie mieszkamy, warto umówić się na wideo rozmowę lub wspólnie spędzać czas grając w gry online.

Kolejnym aspektem, o którym warto pamiętać jest zaprzestanie zasypywać się nadmiarem informacji, szczególnie tych dotyczących koronawirusa. Dobrym rozwiązaniem jest selekcja stron internetowych lub kanałów telewizyjnych, które chcemy oglądać. Nadmierne bombardowanie się niepokojącymi informacjami może jedynie pogorszyć nasz stan psychiczny.

ZOBACZ TAKŻE: OD DZIŚ OBOWIĄZUJE AUTOMATYCZNA KWARANTANNA. NA CZYM POLEGA?

Badania udowadniają, że odwracanie uwagi od problemu w sytuacji, kiedy nie ma się na nią wielkiego wpływu, skutecznie redukuje poziom stresu i lęku. Podczas kwarantanny warto skupić się na rzeczach, które w żadnym stopniu nie łączą się z pandemią.

Nie można zapomnieć także o ruchu. Chociażby 30 minut wysiłku fizycznego dziennie sprawi, że nasze samopoczucie będzie w o wiele lepszym stanie. Sport ma bowiem działanie antydepresyjne. Należy pamiętać również, aby się wysypiać. Kolejną propozycją jest snucie planów na przyszłość. Warto obrać sobie cele, które chcemy zrealizować po zakończeniu kwarantanny. To może być dobra motywacja do przetrwania trudnego okresu.

Jeżeli jednak czujesz, że nie radzisz sobie z obecną sytuacją, a kondycja psychiczna uległa pogorszeniu, warto skorzystać z infolinii wsparcia psychicznego:

Infolinia wsparcia psychicznego prowadzona przez Wojska Obrony Terytorialnej: 800 100 102 (czynne całą dobę)
Linia wsparcia psychologicznego Polski Czerwony Krzyż: 22 230 22 07 (czynne codziennie w godzinach 10:00-22:00)

źródło: wroclife.pl, gov.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.