Ile kosztuje żłobek w dużym mieście: Warszawa, Poznań, Kraków

Żłobki są świetnym rozwiązaniem dla maluchów, których rodzice planują powrót do pracy. Dzieci uczęszczają na zajęcia dostosowane do wieku i uczą się życia w grupie. Placówki te różnią się ofertą edukacyjną, ale także ceną. Sprawdź ile kosztuje żłobek w dużym mieście. Pod lupą Warszawa, Poznań i Kraków.

Darmowe żłobki w Warszawie

Prezydent stolicy zdecydował się na ogromne wsparcie rodziców maluchów. Stale powiększana jest liczba miejsc w publicznych żłobkach, a także dobudowywane są nowe placówki. Warszawscy rodzice będą mogli zaoszczędzić ponad 300 zł miesięcznie! Od września 2019 roku za opiekę nad dziećmi z żłobkach zapłaci ratusz, pozostaną jedynie koszty wyżywienia dziecka. Z uwagi na jak dotychczas wiele nieobecności prezydent planuje wprowadzenie opłaty karnej za nieusprawiedliwioną absencję w placówce. Będzie ona wynosić 66 zł! Prywatne żłobki w Warszawie to koszt od 1400 do ponad 2000 złotych w wyżywieniem.

Żłobki z dofinansowaniem: Kraków

Mieszkańcy Krakowa nie mogą liczyć na darmowe żłobki, ale z pomocą przychodzi dofinansowanie. Dotowana będzie opieka w placówkach państwowych, ale także prywatnych. Dofinansowanie do żłobka w Krakowie będzie wynosiło 357 złotych. Ile kosztuje żłobek w Krakowie? W przypadku państwowych żłobków rodzice zapłacą jedynie około 350 zł za opiekę nad dzieckiem i wyżywienie. Koszt żłobka prywatnego średnio wynosi 1300-1700 zł. Zakładając, że rodzic płaci za żłobek 1400 złotych miesięcznie z uwzględnieniem dotacji od gminy do uiszczenia pozostanie 1043 zł.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Ile-kosztuje-żłobek-w-dużym-mieście-Warszawa-Poznań-Kraków-2-1024x643.png

Żłobek Poznań: cennik

W Poznaniu ceny żłobków rosną, podobnie jak we Wrocławiu. Lista żłobków z dofinansowaniem jest jednak długa, zatem rodzice mogą liczyć na wsparcie od gminy. Do tej pory Poznańskie żłobki państwowe były uznawane za najdroższe. Rodzice musieli liczyć się z opłatą rzędu 500 złotych. W tej chwili większość żłobków jest jednak dofinansowywana, a jeśli żłobek nie otrzymał pieniędzy od miasta można liczyć na bon żłobkowy wynoszący 600 zł. W żłobkach prywatnych opłaty są znacznie wyższe i przeważnie zaczynają się od 800 zł. Trzeba opłacić także wpisowe.

W każdym roku brakuje miejsc w żłobkach, jednak gminy bardzo starają się, aby zapobiec temu problemowi. Myśląc o kosztach, które ponosimy posyłając dziecko do placówki musimy pamiętać również o wyprawce: buty na zmianę, piżama, plecak, szczoteczka i pasta do zębów.