Ile zarabia ochroniarz? To bardzo niewdzięczny zawód

Ile zarabia ochroniarz? Ludzi pracujących w tej branży można spotkać dosłownie na każdym kroku. Mówi się jednak, że jest to wielce niewdzięczny zawód. Ochroniarze często też bywają obiektem kpin. Na jakie wypłaty mogą liczyć osoby pracujące w ochronie i jaki jest ich zakres obowiązków? Sprawdź!

Ochroniarz – obowiązki

Ochroniarzy spotkamy w naprawdę wielu miejscach – w galeriach handlowych, na wszelkiego rodzaju wydarzeniach kulturalnych oraz sportowych, w urzędach, sądach, bankach i na obiektach turystycznych. Są to osoby w dosłownie każdym wieku. Bardzo często obiektem kpin są starsi ochroniarze, którzy zdają się nie mieć predyspozycji do – jak by nie patrzeć – przykładowo uchwycenia złodzieja. Krytykowane jest także zatrudnianie na to stanowisko osób młodych, lub nawet nieletnich, bo takie praktyki też mają miejsce. Szczególnie głośno było o tym podczas ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdy tragiczne wydarzenia miały miejsce w Gdańsku. Zwracano uwagę na brak przeszkolenia oraz brak odpowiedniej reakcji młodych osób, które miały odpowiadać za zachowanie porządku pod główną sceną, na której rozegrał się dramat.

Do głównych obowiązków ochroniarzy należy między innymi: kontrola pojazdów wjeżdżających na chroniony teren, ochrona osób i mienia przebywających na określonym terenie, kontrola osób na eventach, wydawanie kluczy pracownikom firm i korporacji, prowadzenie ewakuacji w razie pożaru, reagowanie na ewidentne wykroczenia i łamanie prawa, ujmowanie sprawców i przekazywanie ich w ręce policji.

Ile zarabia ochroniarz?

Jak widać, ochroniarze mają wiele obowiązków. Bardzo często zdarza im się pracować w nocy. Dodatkowo ich służby często wypadają w święta. Muszą się też mierzyć z relatywnie dużą ilością godzin spędzonych w pracy. Jak zatem kształtują się ich zarobki na tle wymienionych obowiązków?

Wielkość zarobków przede wszystkim będzie zależna od wielkości firmy ochroniarskiej w której podejmuje się pracę, stażu i ewentualnych umiejętności (licencja ochroniarska podnosi zarobki), a także od typu ochranianego budynku lub rangi obstawianej imprezy.

Portal zarobki.pracuj.pl podaje, że ochroniarz średni może liczyć na miesięczne wynagrodzenie rzędu 3 tysięcy złotych brutto. Daje to mniej więcej 2200 złotych na rękę. Wiele zależy też od tego, na jakiej zasadzie zatrudniony jest ochroniarz. Firmy przeważnie zatrudniają osoby ochraniające na umowę zlecenie, a wypłatę determinuje liczba przepracowanych godzin. Często spotyka się stawki o wielkości 12 złotych na rękę na godzinę. Zdarzają się także wypłaty za zrealizowanie konkretnego zadania. Przykładem może być choćby ochrona podczas meczu piłkarskiego. Niezależnie od czasu spędzonego na stadionie, proponowane jest od mniej więcej 60 do 150 złotych na rękę. 

źródło zdjęć: securitytoday.com, tricitiesmonitoring.com

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.