Holandia zakazała hodowli mopsów i buldogów francuskich

Holandia zakazała hodowli mopsów

Holandia zakazała hodowli mopsów i buldogów francuskich. Kraj ten od dawna walczy o zdrowie i prawa zwierząt wprowadzając kolejne zmiany i projekty. Zakaz hodowli tych popularnych ras to kolejny z nich. Powodem jest duża chorowitość zwierząt wywołana w dużej mierze specyficzną budową pyszczka.

Wygląd ważniejszy niż zdrowie

Osoby decydujące się na zakup psa bardzo często nie zdają sobie sprawy na jakie problemy zdrowotne są narażone ich czworonogi. Mopsy jak i buldogi francuskie mają specyficzną budowę pyszczków. Jest to główny powód ich problemów z oddychaniem. Dodatkowo rasy te mają skłonność do chorób serca, kłopotów skórnych, chorób oczu czy problemów dentystycznych. Bardzo często pojawiają się również urazy kręgosłupa, dysplazja stawu biodrowego, przepuklina pachwinowa oraz niezdolność do porodu. Według Orthopedic Foundation for Animals, dysplazja dotyka aż 68,7% mopsów oraz 72% buldogów. To bardzo niepokojące dane. Ich predyspozycje do chorób wynikają z tego, że rasy te są mocno zmodyfikowane genetycznie. Niegdyś nie występowały takie rasy naturalnie. Są to główne motywacje, dlaczego Holandia zakazała hodowli mopsów i buldogów francuskich.

ZOBACZ TAKŻE: JAK POZBYĆ SIĘ KRETA? TEGO SIĘ NIE SPODZIEWASZ [WIDEO]

Holandia jako kraj pro-zwierzęcy

Holandia od dawna walczy o zdrowie i prawa zwierząt. Jeśli chodzi o odpowiednią opiekę nad zwierzętami to Holandia wyprzedza w tym pozostałe kraje. Efekty działań widać gołym okiem. Jest to jeden z nielicznych krajów, w którym funkcjonuje „Animal Cop”, czyli specjalna policja zwierzęca. Ich zadaniem jest ochrona zwierząt. Warto wspomnieć o karach jakie panują w Holandii. Za porzucenia psa lub kota grozi grzywna w wysokości 16 000 euro lub kara 3 lat pozbawienia wolności. Natomiast sam rząd podjął się kastracji i sterylizacji zwierząt, aby zmniejszyć liczbę bezpańskich zwierząt oraz ograniczyć choroby. Projekt ten przerósł oczekiwania, ponieważ na ten moment w kraju praktycznie nie ma bezpańskich psów i kotów. Co więcej, w Holandii przeprowadzanych jest także wiele kampanii, które mają na celu zachęcić społeczeństwo do adopcji zwierząt.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.