Polska kolejny raz spadła w rankingu Doing Business

polska doing business 2020

Doing Business to coroczny ranking, który ocenia kraje pod kątem najbardziej przyjaznych regulacji biznesowych. Niestety Polska kolejny raz spadła w tym zestawieniu, gdyż uplasowała się na 40 pozycji. W roku 2018 znalazła się na miejscu 27, rok później na 33. Jak wypadły inne kraje? Wszystkiego dowiecie się poniżej. 

Polska kolejny raz zaliczyła spadek w rankingu Doing Business

Niestety Polska już trzeci raz w tym zestawieniu znalazła się na niższej pozycji, porównując z poprzednimi latami. Aktualnie jest na 40 miejscu, co pokazuje, że sukcesywnie spadała. W roku 2018 była na 27 miejscu, natomiast rok później również spadła na 33. Ocenie podlegało 10 obszarów – zajmowali się tym ekonomiści z Banku Światowego. W którym punkcie Polska wypadła najlepiej?

Okazuje się, że w handlu zagranicznym nasz kraj uzyskał maksymalną punktację, bo aż 100 punktów, dając nam 1 miejsce. Oczywiście na równi z innymi krajami. W obszarach takich jak niewypłacalność czy uzyskanie kredytu znalazła się kolejno na 25 i 37 miejscu. Z czym radzimy sobie najgorzej? Niestety łatwość otwierania biznesu to 128 miejsce, a rejestracja nieruchomości nieco wyżej, bo 92, jednak nadal to niezbyt optymistyczny wynik.

 

Łącznie Polska uzyskała 76,4 pkt., co dało jej wspomnianą wyżej 40 pozycję. Kto natomiast zgarnął miano tegorocznego lidera? Nowa Zelandia. Natomiast Somalia zamyka zestawienie 190 ocenianych krajów. A jak wygląda sytuacja innych miejsc? Litwa znalazła się na miejscu 11, Estonia na 18, Łotwa na 19. Dodatkowo, Czechy 41, Słowacja 45 i Rumunia 55.

Udostępniono również komentarz do raportu, w którym możecie przeczytać:

Gospodarki, które osiągają najwyższe wyniki w rankingu łatwości prowadzenia działalności gospodarczej łączy kilka wspólnych cech, w tym powszechne stosowanie systemów elektronicznych. Wszystkie z 20 najlepiej ocenianych gospodarek umożliwiają założenie przedsiębiorstwa online, posiadają e-platformy ewidencjonowania podatków oraz zezwalają na procedury online związane z przeniesieniem własności nieruchomości. Co więcej, 11 z nich posiada e-procedury dotyczące uzyskiwania pozwoleń budowlanych

 

 

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.