Gwałtowne burze szalały nad Polską! Zobacz zniszczenia!

Zgodnie z zapowiedziami meteorologów i alertami gwałtowne burze szalały nad Polską. Ostrzeżenie przed zmianami pogody i niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi potwierdziły się i trwały od wieczora do późnych godzin nocnych. Prawie w całej Polsce zniszczenia były bardzo duże. W artykule opisujemy sytuację w poszczególnych województwach!

Sytuacja po burzy w województwie śląskim

Według informacji to tam odnotowano najwięcej zniszczeń i interwencji straży pożarnej. Ich przyczyną były głównie połamane konary drzew oraz zalania budynków mieszkalnych. Wszystko to spowodowane było obfitymi opadami i bardzo silnym wiatrem. Powiaty najbardziej poszkodowane przez ulewę to gliwicki, bielski i rybnicki. Oprócz tego z problemami zmagali się również mieszkańcy Katowic i Zabrza.

 

Zniszczenia w województwie dolnośląskim

Nawałnica, która przeszła przez Solniki Wielkie spowodowała uszkodzenia linii energetycznych, co wiązało się z brakiem prądu. Z powodu wichury połamały się słupy, drzewa, a także zgłaszano zerwania dachów. Mimo wielu strat, nikt nie został poszkodowany, jednakże notuje się bardzo kosztowne zniszczenia. Burza nie ominęła  również Wrocławia, gdzie także miejsce miały liczne interwencje służb ratunkowych.

Interwencje straży pożarnej w województwie świętokrzyskim

Również centralną Polskę dotknęły zniszczenia spowodowane zapowiadaną burzą. To tam jednostki służb ratunkowych musiały interweniować aż 60 razy. Silny wiatr zrywał dachy z budynków mieszkalnych oraz łamał drzewa, co skutkowało dalszymi zniszczeniami. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie włoszczowskim i ostrowieckim. Konary, które się łamały często lądowały na autach, domach, drogach i liniach energetycznych. Również tam wiązało się to z przerwami w dostawie prądu.

Ewakuacja ludzi spowodowana niebezpiecznym zjawiskami meteorologicznymi

W miejscowości Kurozwęki na obozie przebywa grupa harcerzy. W związku z ostrzeżeniami i alertami, kierownik obozu zdecydował się na ewakuację aż 50 osób. Na noc udali się oni do miejscowej szkoły, a już drugiego dnia wrócili na miejsce wcześniejszego pobytu. Całe zdarzenie miało charakter prewencyjny, a życie nikogo nie było zagrożone.

Gwałtowne burze szalały nad Polską i przyniosły naprawdę wiele zniszczeń. Czy możemy spodziewać się więcej takich załamań pogody? Polecamy śledzić prognozy pogody oraz stosować się do wszystkich ostrzeżeń i alertów!

źródło zdjęć: TVN24