Grafen odstrasza komary! Czy naprawdę? Czym jest? Sprawdź!

Oczywistym jest, że podczas lata komary potrafią zepsuć najbardziej uroczy wieczór. Co więcej, przeszkadzają w czasie wycieczek, imprez plenerowych, a także dokuczają najmłodszym. Naukowcy uważają, że grafen odstrasza komary. Czy jest to możliwe? Czym w ogóle jest ten tajemniczy materiał?

Czym jest grafen?

Jest to struktura złożona z atomów węgla. Ma swoje zastosowanie w przemyśle mechaniczny, a także elektrycznym. Ma wiele właściwości. Między innymi: dobrze przewodzi ciepło i elektryczność, jest wytrzymały na rozciąganie oraz nie przepuszcza gazów, ale jest przenikalny dla wody. Co więcej, jest przejrzysty. Jednakże, trzeba go wytwarzać samodzielnie.

 

Czy grafen odstrasza komary?

Okazuje się, że grafen może znaleźć swoje zastosowanie również w życiu codziennym zwykłego człowieka. Mianowicie, naukowcy z Brown University twierdzą, że ubranie z dodatkiem tego materiału będzie zapewniać ochronę przed komarami. Według nich, takie zabezpieczenie ma działać na dwa sposoby. Po pierwsze, wykonane przez nich badanie wykazały, że grafen blokuje chemiczne sygnały, które przyciągają owady do człowieka. Kolejnym plusem zastosowania tego materiału ma być grubość, przez którą nie byłyby w stanie się przebić.

Grafen odstrasza komary! Badania to potwierdzają!

Badanie, które przeprowadzili naukowcy polegały na porównaniu liczby ukąszeń na gołej skórze, a takiej pokrytej grafenem. Co się okazało, na powierzchni tej zwykłej odnotowano wiele ukąszeń, natomiast na zabezpieczonej ani jednego. Co więcej, owady nawet się do niej nie zbliżały. Jednakże, nie wiadomo jeszcze, czy produkty z dodatkiem grafenu będą ogólnodostępne na rynku. Jego wytwarzanie jest kosztowne i może okazać się, że jego wykorzystywanie będzie nieekonomiczne.

Co powstaje przy użyciu grafenu?

Co ciekawe, z grafenu tworzone są ekrany smartfonów i tabletów. Oprócz tego, prowadzone są prace nad dodawaniem go do szyb samochodowych. Dzięki temu będą one szybciej się nagrzewać i eliminować parowanie. Swoje zastosowanie znajduje również w medycynie. Opatrunki z cząsteczkami grafenu są antybakteryjne i wspomagają gojenie.

Pewne jest to, że grafen odstrasza komary. Jednakże, czy będziemy mogli używać go do walki z tymi uciążliwymi owadami? Niewątpliwie, tego dowiemy się niebawem!