Fugi – czym je wyczyścić? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów

Większość z was zapewne miała do czynienia z czyszczeniem fug. Czy to bezpośrednio po remoncie czy na co dzień, w wyniku zabrudzeń. Zdecydowanie jest to miejsce, z którego brud łatwo nie schodzi, dlatego mamy kilka prostych rozwiązań. Fugi – czym je wyczyścić i jak sprawić, aby wyglądały o wiele lepiej?

Fugi domowe sposoby na czyszczenie

Okazuje się, że proces czyszczenia fug wcale nie jest taki straszny. Można to zrobić na dwa sposoby: po pierwsze, wykorzystać gotowe środki chemiczne dostępne w sklepach. Chyba, że jesteście zwolennikami domowych rozwiązań, wtedy można samemu przygotować produkty. Dlatego jesteśmy za naturalnymi rozwiązaniami: oto kilka z nich.

Zanim przygotujesz środki czyszczące, warto mieć kilka narzędzi. Przygotujcie szczoteczkę (w sklepach jest również dostępna specjalna do fug), bawełnianą ściereczkę i gąbkę, gdyż są to podstawowe produkty. Jeżeli zdecydujecie się na czyszczenie parą, zakupcie parową myjkę.

Ocet + soda oczyszczona

Te dwie substancje pojawiają się w wielu środkach wykorzystywanych podczas sprzątania. Jak się domyślacie, przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy przygotować 100 ml wody i 100 ml octu, wymieszać i gotowe! Jeżeli zapach octu bardzo wam przeszkadza, warto dodać kilka kropli olejku eterycznego lub płyn do mycia naczyń. Spryskuje się fugi, zostawia na kilka minut i dopiero po tym czasie zaczyna się czyszczenie szczoteczką. Na zakończenie warto przemyć je wodą.

Cytryna? Czemu nie

Sok z cytryny również sprawdza się w myciu fug. Jeżeli pojawi się na nich rdza czy przybrudzone są kurzem, sok z cytryny sprawnie to usunie. Może nie poradzić sobie z tłuszczem. Pamiętajcie, aby używać go tylko do jasnych fug. Nałożyć na fugi, odczekać 15 minut i przemyć wodą.

Proszek nie tylko do pieczenia

Proszek do pieczenia nie tylko ma zastosowanie do ciast. Zmieszajcie go z wodą, aż uzyskacie konsystencje pasty, nałóżcie na fugi i po 20-30 minutach usuńcie.

Pasta do zębów

Jest najmniej skuteczna, jednak zdecydowanie pomoże w odświeżeniu fug. Nanieś na szczoteczkę pastę, szczotkuj i pozostaw na 20 minut. Efekt odświeżenia gwarantowany.

Woda plus…?

Mieszanka wody z płynem do WC również ma swoje zastosowanie w przypadku czyszczenia fug, gdyż ma on w sobie chlor. Wlejmy do miski 0,5l wody i 0,5l płynu, i szczoteczką nanieśmy na fugi, intensywnymi ruchami. Można również otworzyć okno, gdyż zapach jest nieco drażniący.

Fugi – czym je wyczyścić? To jedne z najlepiej sprawdzających się sposobów. Wypróbujcie!

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.