Francja oferuje Polsce pomoc w stworzeniu Kolei Dużych Prędkości

Francja oferuje Polsce pomoc w zbudowaniu Kolei Dużych Prędkości. Chodzi głównie o planowanie, budowę oraz projekt. Dodano również, iż przyznano unijne wsparcie w wysokości od 2,1 do 3 mln zł. Jest to rozwiązanie, które może okazać się dla nas bardzo pomocne, gdyż aktualnie w naszym kraju takiej opcji brakuje. 

Francja oferuje Polsce pomoc w stworzeniu Kolei Dużych Prędkości

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała poinformował, iż Koleje Francuskie SNCF doradzą w sprawie planowania, projektu i budowy Kolei Dużych Prędkości. Niestety w Polsce aktualnie nie posiadamy takiego rozwiązania, dlatego pomysł wydaje się bardzo optymistyczny.


Co ciekawe, uznano dofinansowanie unijne w wysokości od 2,1 mln zł do 3 mln zł. Nie wyklucza się również dodatkowych biznesowych partnerów. Wiceminister dodaje:

W ramach projektu CPK chcemy również rozwinąć w Polsce Koleje Dużych Prędkości, których obecnie w Polsce nie mamy. Potrzebujemy więc partnera międzynarodowego, który ma doświadczenie w takich kolejach, z którym będzie można prowadzić dialog techniczny, wymieniać doświadczenia, pozyskać wiedzę na temat aspektów prawnych i organizacyjnych funkcjonowania takich kolei

Kto skorzysta na tym najbardziej? Głównym beneficjentem będzie spółka CPK, jednak nie wykluczone jest, że skorzystają na tym też inni. Chodzi o PKP Intercity, PKP Polskie Linie Kolejowe, Urząd Transportu Kolejowego czy Ministerstwo Infrastruktury. 

ZOBACZ TAKŻE: TIKTOK POBIERANY CZĘŚCIEJ NIŻ FACEBOOK W 2019 ROKU

Francja jest europejskim przodownikiem szybkich kolei, dlatego współpraca właśnie z tym krajem wydaje się najlepszym rozwiązaniem. W ramach programu ma powstać ponad 1,6 tys. km linii. W pierwszej kolejności Warszawa-CPK-Łódź oraz pierwszy fragment Centralnej Magistrali Kolejowej Północ z Korytowa do CPK.

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.