Firefox – najbezpieczniejsza przeglądarka internetowa

Firefox najbezpieczniejszą przeglądarką

Firefox najbezpieczniejszą przeglądarką internetową! To najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez Niemiecką Agencję Bezpieczeństwa Cybernetycznego. Okazało się, że aplikacja Mozilli jako jedyna spełniła wszystkie wymagania.

Bezpieczeństwo i prywatność

W sieci coraz częściej dochodzi do cyberprzemocy, a ponadto stale rośnie ilość i skala cyperprzestępczości. Wielokrotne wycieki danych i ich śledzenie sprawiło, że Niemiecka Agencja Bezpieczeństwa Cybernetycznego postanowiła przebadać dostępne na rynku przeglądarki internetowe. Bezpieczeństwo i prywatność to najważniejsze cechy, które powinna posiadać każda aplikacja. Audyt został przeprowadzony według ściśle określonych zasad dotyczących „nowoczesnych zasad bezpieczeństwa przeglądarek”. Celem badania było ułatwienie wyboru przede wszystkim agencjom rządowym i firmom sektora prywatnego. Przetestowano Mozillę Firefox 68 (ESR), Google Chrome 76, Microsoft Internet Explorer 11 i Microsoft Edge 44. W badaniu nie wzięto jednak pod uwagę przeglądarek takich jak Safari, Brave, Opera i Vivaldi.

ZOBACZ TAKŻE: RANKING 10 MIEJSC, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ – BOOKING. POLSKIE MIASTO NA LIŚCIE

Firefox

Agencja ds. bezpieczeństwa przeprowadziła tego typu testy już w 2017 roku. Teraz badanie zaktualizowano uwzględniając nowe środki bezpieczeństwa danych, w tym HSTS, SRI, CSP 2.0, obsługi danych telemetrycznych i ulepszonych mechanizmów obsługi certyfikatów. Badanie obejmowało kilkadziesiąt testów. Okazało się, że Firefox jako jedyna spełnia wszystkie wymagania. Firefox Quantum gwarantuje najlepszą ochronę i prywatność poprzez Sandboxing Linuksa zapobiegającemu atakom hakerów. Dodatkowo posiada ochronę przed śledzeniem blokującą śledzące komponenty stron internetowych oraz ulepszone centrum kontroli. Pozwala na dostęp i dopasowanie wielu ustawień, by zapewnić najbezpieczniejsze sesje. Firefox przez wiele lat tracił swoje udziały przede wszystkim na rzecz Google Chrome. Jeśli chodzi o tą przeglądarkę to zapewnia ona wysoki poziom ochrony, jednak ma spore problemy z prywatnością użytkownika. Chrome jest obecnie liderem wśród wszystkich przeglądarek. Według statystyk z listopada 2018 roku wynika, że obejmował on prawie 62,4% rynku przeglądarek. Warto dodać, że najgorzej wypadł Internet Explorer, co nie powinno dziwić. Od dawna przoduje w rankingu największej liczby malware, czyli złośliwego oprogramowania. Microsoft nie rozwija tej przeglądarki, ponieważ skupia się na nowej – Edge.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.