Dzień Ojca już niedługo! Czy wiecie kiedy jest?

Dzień Ojca obchodzimy 23 czerwca. W tym roku wypada w niedzielę. To święto, dzięki któremu wyrażamy szacunek i wdzięczność naszym tatom. Co roku przynosi wiele ekscytacji i szczęścia. Czy wiecie skąd się wywodzi i jaką ma genezę właśnie ten dzień? Przedstawimy wam historię z tym związaną oraz zwyczaje.

Dzień Ojca geneza

Obchody wzięły swój początek ze Stanów Zjednoczonych. Ustanowienie Dnia Matki odniosło tak wielki sukces, że ludzie postanowili również obchodzić także Dzień Ojca. Już w 1910 roku po raz pierwszy można było zobaczyć świętujących ludzi. Chociaż było to nie do końca oficjalne. Wydarzenie bowiem miało charakter lokalny. Sonora Smart Dodd, mieszkanka stanu Washington, chciała w ten sposób podziękować swojemu ojcu. Odniósł on niemały sukces, z racji samotnego wychowywania szóstki dzieci! Dopiero w 1972 prezydent Nixon oficjalnie ustanowił datę Dnia Ojca.

Dzień Ojca Polska

Ten dzień w Polsce ludzie świętują już od kilkudziesięciu lat. W Polsce jest obchodzony od roku 1965. Mimo to, wciąż nie cieszy się tak duża popularnością, jak Dzień Matki. Mimo wszystko, każdy ojciec może liczyć na życzenia i czekoladki. Nie tylko drobne upominki mają wartość dla naszych tatusiów. Pamiętajmy, że najlepszym prezentem, jaki możemy im dać, to nasza obecność. Gwarantujemy, że niezapowiedziana wizyta, czy telefon bez okazji ucieszy największego twardziela!

Dzień Ojca w innych krajach

Już wiemy, ze Dzień Ojca w Polsce wypada 23 czerwca. A czy wiecie kiedy świętują go Hiszpanie? 19 marca mają swoje święto tatusiowie z: Włoch, Hiszpanii, a także Portugalii! Natomiast w pierwszą niedzielę czerwca mogą cieszyć się wszyscy ojcowie z Litwy, a w Austrii w drugą. W Niemczech z czasem Dzień Ojca zamienił się w Dzień Mężczyzn. Niemcy obchodzą go według innych wyliczeń – przypada bowiem na 39 dzień po Niedzieli Wielkanocnej. W Skandynawii wypada w porze jesiennej, ponieważ w drugiej niedzieli listopada. W Danii i Turcji również przypada na czerwiec, odpowiednio – 5 czerwca oraz 3 czerwca.

Jak widać, co kraj to obyczaj. Jednak geneza tego dnia jest wspólna! Jeśli nie macie jeszcze pomysłu na prezent z okazji tego święta, to przychodzimy z pomocą. W filmie poniżej znajdziecie inspiracje, które będziecie mogli wykorzystać już niebawem! Zatem do dzieła!

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.