Domowe sposoby na plamy. Jak usunąć stare plamy?

Plamy pojawiające się na ubraniach są nie lada wyzwaniem! Często zbyt szybko traktujemy je odplamiaczem, zamiast zapoznać się z innymi możliwościami. Zobacz najlepsze domowe sposoby na plamy!

Proste i niedrogie sposoby na uporczywe plamy

Przy usuwaniu plam łatwo możemy się przekonać, że babcine sposoby na ich wywabianie są często bardziej skuteczne od gotowych produktów. Składniki domowych odplamiaczy można znaleźć w każdej kuchni, a dodatkowo nie kosztują dużo. Mieszanki są proste w przygotowaniu i radzą sobie nawet z trudnymi plamami niewiadomego pochodzenia!

Nie dawaj plamy!

Czy zdarzyło Ci się zniszczyć ulubioną koszulkę przez nieestetycznie wyglądającą plamę? Często zabrudzenia są bardzo trudne do usunięcia, a przez nieodpowiednie postępowanie jeszcze mocniej wnikają w tkaniny. Każda z plam wymaga odpowiedniego potraktowania. Pamiętaj jednak, aby nie prasować poplamionej odzieży po wypraniu! Jeśli plama nie sprała się, to czynność ta jedynie ją umocni i utrudni usunięcie z tkaniny w późniejszym czasie.

Jak usunąć stare plamy?

Ten rodzaj jest najtrudniejszy do usunięcia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że substancja bardzo mocno utrwaliła się na tkaninie. Domowym sposobem na stare plamy jest szare mydło, którym wystarczy natrzeć zabrudzenie na kilka godzin przed praniem. Możesz wspomóc się także sokiem z cytryny w połączeniu z wodą utlenioną. Połącz składniki w proporcji 1:1, dokładnie skrop zabrudzenie, a po upływie 30 minut upierz w pralce.

Wywabianie plam: sól kuchenna

Przyprawa ta działa świetnie także jako domowy odplamiacz do tkanin. Jeśli chcesz pozbyć się plam z czerwonego wina, krwi, spaghetti, pomidorówki czy świeżej papryki posyp zabrudzenie dużą ilością soli, a po 30 minutach opłucz w zimnej wodzie. Plama powinna zniknąć po praniu w pralce.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Domowe-sposoby-na-plamy.-Jak-usunąć-stare-plamy-2.png

Plamy z kakao i czekolady

Zabrudzenia takie są najtrudniejsze do usunięcia z białych tkanin, jednak nie jest to niemożliwe. Uporczywą plamę wystarczy obficie polać zimnym mlekiem, a po upływie kilku godzin wypłukać w zimnej wodzie. Resztę zrobi za nas pralka, ponieważ konieczne będzie w tym przypadku pranie w niskiej temperaturze.

Plamy: jagoda, aronia, borówka amerykańska

Wbrew pozorom możemy pozbyć się tego rodzaju zabrudzeń z naszych ulubionych tkanin. Domowe sposoby na plamy przynoszą oczekiwane rezultaty. Plamę należy zamoczyć w occie, a po około 15 minutach zaprać. Ta metoda może okazać się szkodliwa dla delikatnych tkanin! W tym wypadku lepiej sięgnąć po sok z cytryny.

Plamy: szminka, flamastry

Ten rodzaj plam śmiało można potraktować alkoholem. Wystarczy natrzeć zabrudzone miejsce, odczekać 10 minut, a następnie zaprać w zimnej wodzie. Po wszystkim tkaninę dobrze jest także wyprać w niskiej temperaturze.