Dzień Nikoli Tesli – sprawdź datę i dowiedz się kim był!

Jeśli chcesz wiedzieć, czym zajmował się ten znany naukowiec świetnie trafiłeś! To dzięki niemu w obecnych czasach możemy cieszyć się wieloma udogodnieniami w życiu codziennym. Nie ma więc co się dziwić, że w kalendarzu ustanowiono święto aby uczcić jego osobę. Dzień Nikoli Tesli – sprawdź datę, kiedy będziemy go obchodzić!

Nikola Tesla biografia

Amerykański inżynier serbskiego pochodzenia urodził się 10 lipca 1856 roku w Smiljanie. Kiedy miał 28 lat postanowił przeprowadzić się do Stanów Zjednoczonych i tam też zmarł 7 stycznia 1943 roku. Już podczas studiów inżynierskich zwracał uwagę profesorów swoimi zdolnościami. Pracował między innymi w Budapeszcie, Paryżu i Strasburgu.

 

Nikola Tesla wynalazki

Po przylocie do USA został przyjęty do laboratorium należącego do Thomasa Edisona. Co więcej ten wynalazca również nie mógł nadziwić się zdolnościom Tesli. Jednakże po późniejszym sporze z pracodawcą, który dotyczył wypłaty, zrezygnował z posady. Po prawie roku udało mu się nawiązać kontakt z właścicielami Western Union Telegraph Company. Dzięki ich pomocy założył Tesla Electric Light Company. Tam też prowadził badania nad prądem przemiennym. Co więcej stworzył świetlówkę oraz silnik elektryczny. Turbina wodna, pilot radiowy i robot mobilny to również jego wynalazki. Z Marconim toczył spór o patent na radio. Po długich procesach i śmierci pierwszego z nich w końcu przyznano mu to osiągnięcie.

Kiedy obchodzimy Dzień Nikoli Tesli – sprawdź datę

Dzień upamiętniający postać tego znakomitego wynalazcy obchodzimy już niebawem. Mianowicie Dzień Nikoli Tesli wypada 10 lipca. Ten dzień za prośbą Towarzystwa Pamięci Tesli utworzona właśnie w jego urodziny. To dobry sposób na oddanie mu hołdu i znakomita okazja by przypomnieć jego osobę. W końcu już wiele lat temu przewidział postęp w technice, który będzie miał miejsce w XX wieku. Trzeba przyznać, że prawie wcale się nie pomylił, a jego wynalazki tylko przyczyniły się do ułatwienia życia ludziom na całym świecie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Tomasz Kot (@tomasz_kot.official)

W powstającym filmie biograficznym o postaci Nikoli Tesli zobaczymy Tomasza Kota. Pisaliśmy o tym już wcześniej. Link znajdziecie poniżej:

https://aju.pl/wiadomosci/tomasz-kot-jako-nikola-tesla-zagra-postac-wielkiego-wynalazcy/