Dzień bez Futra – kiedy obchodzimy i w czym jest problem?

Niestety futra to nie tylko skojarzenia z babciną szafą i zapachem naftaliny. To także luksusowy obraz celebrytów i zamożnych ludzi, którzy nie zwracają uwagi z czego zrobiona jest ich ciepła kurtka czy czapka. Produkcja futer jest realnym problemem. Dlatego 25 listopada obchodzimy Dzień bez Futra. 

 

W czym problem?

Działacze różnych organizacji ekologicznych uważają, że noszenie futer to wręcz barbarzyństwo i przypominają jak okrutnie zabija się zwierzęta w imię snobistycznych konsumpcjonistycznych zachcianek. Co ważne, większość futer trafia na światowy rynek z Azji, gdzie hodowla jakichkolwiek zwierząt (w tym futerkowych) nie podlega żadnej kontroli.

Jak traktuje się zwierzęta?

Większość zwierząt futerkowych to drapieżniki, które w naturze zajmują określone terytoria, nierzadko bardzo rozległe. Teren ten daje nie tylko schronienie, ale także różnorodny pokarm. Tymczasem zwierzę na fermie czeka druciana siatka o wymiarach 70×20 lub 30×40 cm. Zwierzęta te w naturze spotykają się sporadycznie, bo każde ma swój wyznaczony teren, a klatki na fermie stoją obok siebie, co sprawia, że zwierzęta żyją w odległości kilkunastu centymetrów od siebie.

Zwierzęta futerkowe na świecie

W Europie podejście do zwierząt futerkowych bywa różne. W Szwajcarii, Austrii, Wielkiej Brytanii hodowla niektórych gatunków jest zakazana. Z kolei w innych państwach zakładanie ferm zwierząt futerkowych jest dozwolone. Warto pamiętać, że zwierzęta futerkowe to najczęściej drapieżniki. A ponieważ są one wypuszczane lub uciekają z ferm lub hodowli, skutki dla środowiska są smutne. W związku z tym więcej zwierząt kończy swój żywot w szponach drapieżników. Oznacza to, że spada sukces lęgowy wielu rzadkich gatunków, nawet chronionych. Oprócz tego przetrwanie wielu rzadkich gatunków ptaków stoi pod znakiem zapytania. Drapieżniki polują też na gady, płazy, małe ssaki, a także ryby. Okazuje się zatem, że zwierzęta uciekające z niedopilnowanych ferm lub świadomie wypuszczane stanowią ogromne zagrożenie.

Dzień bez Futra

W tym roku wypada 25. rocznica ustanowienia w Polsce Dnia bez Futra. Zapoczątkowany on został w 1994 roku przez aktywistów Frontu Wyzwolenia Zwierząt podczas IV Ogólnopolskiego Kongresu „Teraz Ziemia”. Obecnie Dzień bez Futra to okazja do organizowania pikiet czy pisania listów do polityków. Prosi się ich by poparli zakaz hodowli zwierząt na futra. W 2019 roku Dzień bez Futra przypada w poniedziałek 25 listopada.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.