Nie żyje Władimir Bukowski – słynny, rosyjski pisarz

Nie żyje Władimir Bukowski

Nie żyje Władimir Bukowski, miał 76 lat. Zmarł w niedzielę w Cambridge z powodu zawału serca. Był słynnym, rosyjskim pisarzem, dysydentem i obrońcą praw człowieka w ZSRR. W sumie spędził 12 lat w sowieckich więzieniach, obozach i zakładach psychiatrycznych dla więźniów politycznych. 

Ciężko chorował

O śmierci dysydenta poinformowano w niedzielę na jego profilu na Twitterze. Nie jest to oficjalne konto Bukowskiego, jednak prowadzą go wolontariusze. Oznajmili, że pisarz zmarł w szpitalu Addenbrookes w Cambridge z powodu zawału serca. Wspomniano o tym, że jego stan zdrowia od dłuższego czasu stale się pogarszał. Miał 76 lat.

ZOBACZ TAKŻE: DOWÓDCA PAŃSTWA ISLAMSKIEGO ISIS NIE ŻYJE

Przeciwnik komunizmu

Władimir Konstantinowicz Bukowski urodził się w 1942 roku w Belebeju. Był rosyjskim pisarzem, dysydentem i dodatkowo obrońcą praw człowieka w ZSRR. Jednym z jego najsłynniejszych dzieł jest książka pt. „I powraca wiatr”. W 1976 roku został deportowany na Zachód kraju, gdzie został liderem Komunistycznej Partii Chile Luisa Corvalana. Na emigracji Bukowski stał się zdecydowanym przeciwnikiem komunizmu. Otwarcie sprzeciwiał się rosyjskiej władzy, żądając rozliczenia sowieckich zbrodni i dekomunizacji. Co więcej spędził 12 lat w zakładach psychiatrycznych, obozach i sowieckich więzieniach, gdzie umieszczano więźniów politycznych. W kwietniu 2015 roku brytyjska prokuratura przedstawiła mu zarzuty posiadania dziecięcej pornografii, jednak Bukowski nie przyznał się do tego, twierdząc, że jest prześladowany. Sprawę odroczono bezterminowo ze względu na jego zły stan zdrowia.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.