Dodatkowe dni wolne na Wszystkich Świętych? Rząd chce uniknąć tłumów na cmentarzach

Dodatkowe dni wolne

Zbliżające się święto wzbudza sporo wątpliwości i pytań. Od kilku dni pojawiają się doniesienia o rzekomym zamknięciu cmentarzy czy obowiązku noszenia maseczek. Rząd postanowił jednak w inny sposób zadbać o zdrowie obywateli i zminimalizować szansę na zarażenie się koronawirusem. Czy będą dodatkowe dni wolne na Wszystkich Świętych?

Dodatkowe dni wolne na Wszystkich Świętych

Pandemia koronawirusa nie daje za wygraną. Chorych, ofiar jak i kolejnych obostrzeń przybywa. Wielkimi krokami zbliża się 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych. To dzień, w którym na cmentarze przybywają tłumy ludzi. Może to stanowić ogromne zagrożenie rozprzestrzenienia się wirusa. W związku z tym rząd proponuje kilka rozwiązań, aby uniknąć niebezpiecznej sytuacji. Na początku warto zaznaczyć, że władze nie widzą konieczności zamykania cmentarzy, a więc każdy będzie mógł odwiedzić swoich najbliższych. Należy jednak pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa.

W tej chwili w rządzie nie ma dyskusji nad tym, czy na przełomie października i listopada zamknąć cmentarze. Wolałbym, abyśmy w tym czasie po prostu byli bardzo ostrożni, ale by te spotkania przy grobach bliskich jednak się odbywały – poinformował rzecznik rządu, Piotr Müller.

ZOBACZ TAKŻE: WRACAJĄ GODZINY DLA SENIORÓW. OD KIEDY I NA JAKICH ZASADACH ZOSTANĄ WPROWADZONE?

Ponadto rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Jan Bondar zaapelował, aby w miarę możliwości rozłożyć w czasie wizyty na cmentarzach.

W tej chwili nie ma inicjatyw, aby odwoływać Wszystkich Świętych. Apelujemy natomiast, żeby w miarę możliwości Wszystkich Świętych urządzić sobie troszkę wcześniej albo troszkę później. Żeby odwiedzić groby bliskich w trochę innym terminie, żeby się nie tłoczyć – mówił Jan Bondar.

 

W tym roku Wszystkich Świętych wypada w niedzielę. Pojawił się więc pomysł, aby ustanowić dodatkowe dni wolne od pracy na początku listopada i uniknąć tłumów na cmentarzach. Bondar podkreślił, że Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w dalszym ciągu pracuje i zastanawia się nad kolejnymi ułatwieniami i ruchami związanymi z minimalizacją zakażeń.

Pojawiły się również głosy, że zwiększenie dni wolnych może spowodować migrację ludności, co może dać zupełnie odwrotny efekt do zamierzonego. Będziemy monitorować sytuację oraz decyzje rządu związane ze zbliżającym się świętem.

źródło: polsatnews.pl, rmf24.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.