Dlaczego mężczyźni nie są zainteresowani małżeństwem?

Dlaczego mężczyźni

Dlaczego mężczyźni nie chcą się żenić? Od lat 80. XX wieku stale odnotowuje się spadek ilość zawieranych małżeństw. Socjologowie uważają, że jest to konsekwencja przemian społeczno-prawnych, demograficznych czy instytucjonalno-organizacyjny. Jak wygląda to zagadnienie z perspektywy psychologicznej?

Małżeństwo oczami kobiet i mężczyzn

Motywacją do zawarcia związku małżeńskiego jest silne uczucie i chęć zaspokojenia pewnych potrzeb, głównie bezpieczeństwa. Warto skupić się na tym, że zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn widzi w tym sens. Sprawia to, że związek staje się bardziej pewny. Instytucja małżeństwa pozwala silniej wierzyć, że partner z niesłabnącym zaangażowaniem będzie starał się walczyć o związek i będzie pozostawał wierny. Główną cechą jest jednak bezpieczeństwo, o które zdecydowanie bardziej zabiegają kobiety.

Warto zaznaczyć, że w Polsce około 30% małżeństw kończy się rozwodem. Kobiety mają świadomość, że rozpad związku może wiązać się z samotnym macierzyństwem, jednak daje dużo możliwości związanych z rozwojem kariery. Dodatkowo mogą liczyć na różnego rodzaju wsparcie społeczne i instytucjonalne.  Ponadto, większość małżeństw w Polsce to związki bez rozdzielności majątkowej, co jest dla kobiet pomyślne, gdyż zazwyczaj wyższymi dochodami wykazują się mężowie.

Mężczyźni natomiast wiedzą, że nie mogą liczyć na tak dużą pomoc jak kobiety. Są świadomi, że w przypadku rozstania, w sądach rodzinnych niemal pozbawieni są szans na prawa opieki nad dziećmi lub przynajmniej opiekę naprzemienną.

ZOBACZ TAKŻE: OJCOWIE WALCZĄCY O PRAWA DO DZIECI CZUJĄ, ŻE PRZEGRALI NA STARCIE

Co ciekawe, blisko 40% kobiet przyznaje się, że utrudniało byłemu mężowi kontakt z dzieckiem, a 50% deklaruje, iż wcale nie widzi sensu, by dziecko utrzymywało z nim kontakt.

Jak kobiety mogą namówić partnera na ślub?

Kobiety powinny zapewnić swojego partnera, że mają wsparcie partnerki, a w razie potrzeby, uszanują i mądrze zarządzą budżetem domowym, do którego w miarę możliwości starają się dokładać nie mniej niż mężczyzna. Partnerki nie powinny denerwować się, jeśli będą musiały same opłacić rachunki czy zapłacić za wspólny wyjazd. Przecież w dzisiejszych czasach zwykle dwie osoby zarabiają. Ponadto warto zastanowić się nad umową małżeńską i jej dokładnych warunkach. Należy być świadomym konsekwencji i obowiązków z niej płynących.

Kolejną sprawą jest zapewnienie partnera o swoich uczuciach i wsparciu. Wciąż w głowach mężczyzn tkwi stereotyp, że kobiety wiążą się tylko ze względu na pieniądze lub inne korzyści materialne. Należy okazać odpowiedzialność za swoją pozycję społeczną oraz status materialny, troszczyć się o budżet rodzinny, a nie bazować jedynie na partnerze.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.