Czy można spożywać alkohol w samochodzie? Sprawdź

alkohol

Czy można spożywać alkohol w samochodzie? To pytanie zdaje sobie bardzo wiele osób. Bardzo często także odpowiedzi mijają się z prawdą. Jak jest jednak naprawdę? Czy pasażerowie podczas jazdy faktycznie mogą pić piwo, lub mocniejsze trunki? Odpowiedź znajdziesz w tekście poniżej!

Czy można spożywać alkohol w samochodzie?

W ostatnim czasie pytanie czy można spożywać alkohol w samochodzie, jest bardzo popularne. Zaczęły się wakacje, na dworze bardzo często panuje upał, a klimatyzacja w samochodzie nie jest wystarczającym źródłem ochłody. Z pomocą przychodzą zimne napoje – zwłaszcza alkoholowe. Nie mówimy rzecz jasna o kierowcy, gdyż spożywanie alkoholu przez osobę prowadzącą pojazd, jest surowo zabronione. Co innego tyczy się jednak pasażerów. Jak się bowiem okazuje, oni mogą korzystać z uroków wycieczek krajobrazowych, racząc się przy tym wyskokowymi trunkami. Jest jednak jedno „ale”.

Pasażerowie w aucie mogą spożywać alkohol

Jak się okazuje, pasażerowie w aucie jak najbardziej mogą spożywać alkohol. Przy tym jednak muszą pamiętać, aby swoim zachowaniem nie wpływać na bezpieczeństwo podróży. Nie mogą rozpraszać kierowcy, nie mogą też ingerować w przestrzeń publiczną. Samochód traktowany jest jako przestrzeń prywatna, wobec czego tam można spożywać alkohol. Warto jednak dodać, że w razie kontroli policji, gdy funkcjonariusze odnotują fakt picia alkoholu przez pasażerów, a ci będą zachowywać się nieodpowiednio – wtedy pojawia się podstawa do tego, aby zabronić kontynuacji jazdy.

Picie alkoholu na postoju

Pić alkohol można także na postoju. Wtedy spożywać wyskokowe trunki może nawet osoba będąca na miejscu kierowcy. Warto jednak pamiętać, że silnik wtedy musi być wyłączony. W innym wypadku policja będzie miała postawy do niezwłocznej interwencji. To samo w przypadku, gdy ekipa z samochodu będzie pod wpływem picia alkoholu w pojeździe naruszać przestrzeń publiczną. Takiego zachowania się zabrania.

Pić alkoholi nie można natomiast w komunikacji publicznej. Tam jest to zakazane, tak samo jak w miejscach publicznych. 

Często mówi się także, że jedynie pasażerowie na tylnej kanapie mogą spożywać alkohol. To także nie jest prawdą. Pasażer na przednim fotelu też może pić napoje wyskokowe. Wiadomo natomiast, że musi być to osoba racjonalna, nie wpływająca na sposób jazdy kierowcy.

źródło zdjęcia: forum.prawojazdy.com, odkrywajacameryke.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.