Coraz więcej turystów w Czarnobylu – Polacy w czołówce

Coraz więcej turystów w Czarnobylu

Coraz więcej osób decyduje się na podróż do Czarnobyla, czyli ukraińskiego miasta, w którym 26 kwietnia 1986 doszło do wielkie katastrofy jądrowej. Rośnie liczba turystów, którzy odwiedzają Strefę Wykluczenia w Czarnobylu. W 2019 roku miejsca wokół czarnobylskiej elektrowni jądrowej odwiedziło ponad 107 tysięcy osób. Wśród nich przodują Polacy. 

Wśród turystów 20% to Ukraińcy

Coraz więcej osób zwiedza Czarnobyl, a co więcej, decydują się odwiedzić Strefę Wykluczenia. Wzrost popularności tego miejsca zawdzięcza się głównie serialowi „Czarnobyl” wyprodukowanego przez HBO, który sprawił, że wiosną 2019 roku liczba turystów zdecydowanie wzrosła. W 2019 roku miejsca wokół czarnobylskiej elektrowni jądrowej odwiedziło ponad 107 tysięcy osób. Wśród wszystkich turystów zaledwie 20% to Ukraińcy. Najwięcej turystów jest z Wielkiej Brytanii – w tym roku było ich 16 tysięcy. Na drugim miejscu rankingu znajdują się Polacy. Strefę Wykluczenia do końca października odwiedziło już ponad 9 tysięcy naszych rodaków. Następne miejsca zajmują Niemcy i Amerykanie (ponad 5,5 tys.), a kolejni są Czesi (ponad 4 tys.)

ZOBACZ TAKŻE: WEGANIE TAK MOCNO PRZYTULALI PROSIĘTA, ŻE JE UDUSILI

W 2019 roku otworzono sterownię reaktora nr 4

Warto wspomnieć, że od momentu eksplozji w nocy z 26 na 27 kwietnia 1986 roku Czarnobyl jest Strefą Wykluczenia. Jest to jedna z największych katastrof jądrowych w historii świata. Na początku października 2019 udostępniono zwiedzającym kolejne pomieszczenie – pokój kontrolny sławnej sterowni reaktora nr 4. Zwiedzanie może odbywać się jedynie pod pewnymi warunkami. Promieniowanie w sterowni bloku 4-go przekracza dopuszczalne normy nawet 40 tys. razy! Żeby wejść do pomieszczenia trzeba założyć specjalny kombinezon, maskę, kask i buty. Zwiedzanie tego miejsca ze względów bezpieczeństwa trwa jedynie 5 minut.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.