Co dzieje się z organizmem, kiedy ograniczamy cukier

co się dzieje z organizmem kiedy ograniczamy cukier

Nadmierne spożywanie cukru niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Prowadzi do wielu chorób, uzależnień, wahań nastrojów i przyrostu masy ciała. Lekarze ostrzegają jak bardzo cukier jest niebezpieczny. Co dzieje się z ludzkim organizmem, kiedy zaczynamy go ograniczać?

Skutki odstawienia

Nadmierne spożywanie cukru niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Warto zredukować jej ilość, a efekty będą widoczne bardzo szybko. Co dzieje się organizmem? Już po dwóch dniach bez sacharozy układ trawienny zaczyna pracować dużo lepiej, trawi szybciej i lepiej. Dodatkowo huśtawki nastrojów przestają doskwierać. Po tygodniu odstawienia, organizm ma dużo więcej energii i potrzebuje mniejszej ilości snu, aby się zregenerować. Natomiast po dwóch tygodniach ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu we krwi się obniża. Po tym czasie można zauważyć już nieznaczną utratę masy ciała. Jeśli wydłuży się ten czas do dwóch miesięcy widać już wyraźne zmiany. Kubki smakowe pracują dużo lepiej, przez co intensywniej odczuwane są wszystkie smaki. Dodatkowo stan skóry poprawia się. Cera zaczyna promienieć, znikają przebarwienia i niedoskonałości. Rok bez cukru sprawi, że przyspiesza się przemiana materii. Organizm dużo lepiej radzi sobie ze spalaniem tkanki tłuszczowej i łatwiej zadbać o linię. Co więcej, wzmacnia się układ odpornościowy.

ZOBACZ TAKŻE: FIRMA PRODUKUJĄCA „BEZMIĘSNE MIĘSO” PLANUJE WEJŚĆ NA EUROPEJSKI RYNEK

Cukrzyca w liczbach

Warto dodać, że cukrzyca jest jedną z najpopularniejszych i przewlekłych chorób cywilizacyjnych. Nazywana jest pierwszą niezakaźną epidemią na świecie. Szacuje się, że na świecie choruje aż 422 miliony osób. Ponadto u około 179 milionów osób choroba nie została jeszcze zdiagnozowana. Niestety ilość cukrzyków stale rośnie. Często jest konsekwencją nieodpowiedniego stylu życia, głównie diety. Otyłość zwiększa szanse na zachorowanie, a u około 90% cukrzyków masa ciała jest zdecydowanie za duża. Co więcej, 1 na 4 osoby powyżej 60. roku życia w Polsce ma stwierdzoną cukrzycę, a co 6 sekund z powodu tej choroby umiera człowiek. Co 11 dorosła osoba na świecie ma zdiagnozowaną cukrzycę.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.