Ciekawostki o ludzkiej pamięci, które warto zapamiętać. Ogólnie rzecz biorąc jest to zdolność do rejestrowania i ponownego przywoływania wrażeń zmysłowych, skojarzeń czy informacji. Występuje u ludzi i tylko niektórych zwierząt. Wiele osób uważa, że najlepszym pomysłem na zapamiętywanie chwil są fotografie. Okazuje się jednak, że jest całkowicie odwrotnie. Oto kilka nieoczywistych ciekawostek:
Upamiętnianie chwil na zdjęciach osłabia pamięć
Wiele osób upamiętnia wydarzenia na fotografiach lub filmikach. Okazuje się jednak, że jest to mit. Magazyn Research Digest należący do British Psychological Society opublikował badanie, z których ewidentnie wynika, że zdjęcia i filmy źle wpływają na pamięć. Osoba, która decyduje się na to, mniej skupia się otaczających go wydarzeniach lub krajobrazach, ponieważ wie, że zawsze będzie mogła do nich wrócić.
Alkohol nie wymazuje wspomnień
Wiele osób po za dużym spożyciu alkoholu uważa, że nie pamięta co się działo. Okazuje się, że wydarzenia te nie są wymazane z pamięci. Nadmierna ilość alkoholu powoduje wyłączenie funkcji rejestrowania jakichkolwiek wspomnień, czyli nie można niczego zapomnieć, ponieważ nie zostało to zapamiętane. Profesor Yukitoshi potwierdził, że alkohol po kolei aktywuje kolejne receptory. Tą teorię opublikowano w ScienceDaily.
ZOBACZ TAKŻE: DLACZEGO MĘŻCZYŹNI NIE SĄ ZAINTERESOWANI MAŁŻEŃSTWEM?
Zapach, który pamięta się na zawsze
Wiele osób uważa, że nawet delikatny zapach potrafi przywołać wspomnienia nawet sprzed kilku lat. Jak to możliwe? Zapachy, które czujemy przetwarzane są przez tzw. opuszkę węchową, która jest ściśle powiązana z hipokampem – strukturą mózgu odpowiedzialną za pamięć. To właśnie te części mózgu odpowiadają za przywoływanie przeszłości po aromatach – twierdzi dr Joseph Mercola.
Proste siedzenie na lepsze zapamiętywanie
Według informacji MedicalNewsToday, wyprostowana postawa ciała ułatwia dopływ krwi i tlenu do mózgu. Wiąże się to z poprawieniem nastroju, zmniejszeniem poziomu stresu i większym skupieniem, przez co jesteśmy w stanie zapamiętać dużo więcej.
Osoby leworęczne lepiej zapamiętują wydarzenia
Stephen Christman z University of Toledo i Ruth Propper z Merrimack College przeprowadzili serię badań, z których wynika, że osoby leworęczne, jak i osoby z nimi spokrewnione mają lepszą pamięć. To efekt większego ciała modzelowatego oraz silniej stymulowanych obu półkul mózgu.
Nadpisywanie informacji nie istnieje
Istnieje przekonanie, że ludzki mózg działa bardzo podobnie do rejestratorów samochodowych, czyli kiedy miejsce na karcie pamięci się zapełni, nowe nagrania zapisywane są w miejscu najstarszych. To nieprawda, ponieważ ludzka pamięć jest prawie nieograniczona. Ponadto, w Scientific America postanowiono oszacować ile dokładnie jej jest. Paul Reber, profesor z Northwestern University, ustalił, że pojemność ludzkiego mózgu można przyrównać w przybliżeniu do 2,5 miliona gigabajtów, czyli 2,5 petabajta.