Bruksizm – nocne zgrzytanie zębami [jak rozpoznać, u dzieci]

Czy zdarzały ci się sytuacje, że budziłeś się w nocy z bólu spowodowanym zaciskaniem zębów? Lub osoba, która śpi obok zwróciła uwagę na tzw. zgrzytanie zębami? Jest to poważny problem, który należy skonsultować z odpowiednim lekarzem. Bruksizm – nocne zgrzytanie zębami.

Jak rozpoznać bruksizm?

Do głównych objawów, które mogą wskazywać na bruksizm to częste bóle głowy. Dodatkowo, bóle twarzy jak i uczucie szumu w uszach. Jednak najczęstszym problemem są zmiany na zębach. Spowodowane są tarciem i zaciskaniem szczęki, dlatego często pękają szkliwa czy pojawiają się stany zapalne. Jeżeli zbagatelizujemy objawy, można nabawić się sporych uszkodzeń.

U osób cierpiących na bruksizm, zauważa się zmiany w budowie twarzy. Szczęki są bardziej kwadratowe, a to przez ciągły zacisk. Żwacze, czyli mięśnie odpowiedzialne za żucie, są cały czas napięte. Przez to, wyżej wspomniany ból głowy, zazwyczaj jest najsilniejszy po przebudzeniu.

Bruksizm u dzieci

U dzieci jak i u dorosłych, bruksizm może być wywołany przez stres. Odpowiada on za ponad 90% przypadków występowania tego u młodych. Ważne jest to, aby rodzice spróbowali ustalić przyczynę stresu. Mianowicie, może to być spowodowane kłótnią, problemami w szkole czy z kolegami na podwórku. Tego może być mnóstwo, dlatego zalecamy rozmowę z naszym dzieckiem. Najważniejsze to dać im poczucie bezpieczeństwa.

U dzieci zgrzytanie zębami może być też objawami owsicy. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem, który może pomóc.

Bruksizm leczenie

Jest wiele możliwości, aby leczyć bruksizm – nocne zgrzytanie zębami. Może nam w tym pomóc dentysta, który może wyrównać zgryz, jeżeli choroba nie rozwinęła się znacznie i nie wyrządziła szkód nie do naprawienia. Protetyk natomiast może stworzyć szynę relaksacyjną, specjalnie dobraną pod pacjenta.

Jak już wspominaliśmy, przyczyną głównie jest stres, dlatego kolejną formą leczenia jest terapia u psychoterapeuty lub wizyta u lekarza psychiatry, który przepisze odpowiednie leki uspokajające jeżeli będzie taka potrzeba.

Ostatnio bardzo modnym sposobem walki z bruksizmem jest wstrzykiwanie botuliny do odpowiednim mięśni, zmniejszając ich napięcie, minimalizując ból. Po pewnym czasie znika zgrzytanie zębami a rysy twarzy są łagodniejsze.

 

 

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.