Boże Ciało 2019. Kiedy wypada? Data, dzień.

Boże Ciało to święto ruchome, ponieważ obchodzimy je 60 dni po Wielkanocy. W Polsce jest dniem ustawowo wolnym od pracy. To znaczy, że nie zrobimy też zakupów w tym dniu. Wszystkie centra handlowe, a także supermarkety będą zamknięte. Boże Ciało 2019, w którym dniu wypada? Kiedy je świętujemy w tym roku?

Boże Ciało 2019 kiedy

W tym roku Boże Ciało przypada na czwartek 20 czerwca. Niestety, ale dnia następnego, czyli w piątek, wszyscy będziemy musieli iść do pracy. Państwo nie ustanowiło długiego weekendu. Dokładnie za tydzień i 2 dni na ulicach będzie można zobaczyć liczne procesje. Wierni będą podążać za Duchownym, który niesie Eucharystię.

Boże Ciało co to za święto

Boże Ciało to nic innego, jak potoczna nazwa uroczystości kościelnej, a dokładniej Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Świętujemy je już od średniowiecza. Charakteryzuje się licznymi procesjami, które zatrzymują się przy czterech ołtarzach. W tym momencie wierni słuchają fragmentów Ewangelii, które dotyczą Eucharystii. Dorośli uczestniczący w tym wydarzeniu często niosą obrazy lub flagi. Dzieci natomiast sypią kwiaty oraz trzymają szarfy.

Boże Ciało Polska

Boże Ciało wprowadził do Polski papież Urban IV. Stało się to aż tysiąc lat po Wieczerniku, czyli w roku 1264. Nie jest to pamiątka ustanowienia Eucharystii. Wiele wiernych właśnie błędnie tak myśli. Również niespodzianką jest fakt, że to spolszczenie łacińskiego wyrażenia Corpus Domini.

Boże ciało czy sklepy otwarte

Mamy przykrą wiadomość, dla wszystkich, którzy planowali w czwartek za tydzień udać się na zakupy. Jako że Boże Ciało 2019 jest dniem ustawowo wolnym od pracy, to znaczy, że nie zrobimy w nim zakupów w dużych supermarketach czy galeriach handlowych. Nie znaczy to, iż wszystkie sklepy będą zamknięte. Z pomocą przychodzi nam sieć sklepów Żabka, a także Freshmarket. Oczywiście na stacjach benzynowych również będziemy mogli zrobić małe zakupy. Małe sklepiki osiedlowe, lodziarnie, cukiernie też mogą nas zaskoczyć szyldem „Otwarte”! Lokale gastronomiczne zapewne też będą dostępne. Z racji tego, że 20 czerwca 2019 będzie dniem wolnym od pracy, rodziny na pewno będą chciały go spędzić razem. Dobrym pomysłem jest pójście do restauracji na wspólny obiad.

źródło zdjęcia: Radio Maryja

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.