Atak zimy w niektórych państwach w Europie – śnieg, paraliż na drogach

zima w tym roku

Atak zimy zaskoczył mieszkańców niektórych miast w Europie. Głównie problemy pojawiły się w Hiszpanii i Portugalii, jednak to nie jedyne miejsca, gdzie śniegu pojawiło się zaskakująco dużo jak na tę porę roku. Synoptycy są zaskoczeni, natomiast walka z pierwszymi oznakami zimy trwa. 

Atak zimy w Europie – które miasta obsypane śniegiem?

Takich informacji w listopadzie się nie spodziewaliśmy, gdyż do zimy jeszcze chwila. W niektórych krajach Europy opady śniegu są tak obfite, że należało zamknąć niektóre szkoły. Przez ostatnie dni na drogach w Hiszpanii i Portugalii występowały spore utrudnienia na drogach. Niestety warunki były bardzo niekorzystne – zamarznięty deszcz na drodze. W związku z tym aż 80 dróg zamknięto. 

ZOBACZ TAKŻE: W WENECJI CZERWONY ALARM – ZALANE MOŻE ZOSTAĆ 70% MIASTA

W Galicji sytuacja była najgorsza, gdyż tam zamknięto aż 30 dróg szybkiego ruchu, co sparaliżowało to miejsce. Dodatkowo, zamknięto porty, gdyż wysokość fal dochodziła nawet do 8 metrów. Zostając przy portach, w Portugalii również je zamknięto, gdyż tam wysokość fal dochodziła nawet do 14 metrów! Nie obyło się bez zgłoszeń podtopień czy połamanych drzew, które zalegały na drogach.

 

Kolejnym miejscem jest Francja, gdzie w wybranych punktach spadło aż 10 centymetrów śniegu. Dziś na wschodzie kraju mają pojawić się kolejne opady, w związku z czym wydano ostrzeżenia. Jednak najbardziej niebezpieczna sytuacja wydaje się być w Austrii. Utrudnienia występują już od środy, natomiast w jednym ze szpitali w Stolzalpe nie było prądu. Co jeszcze, dojazd do placówki był niemożliwy. Dzisiaj mogą w tym kraju wystąpić silne porywy wiatru.

W Polsce na szczęście synoptycy nie zapowiadają aż takiego pogorszenia pogody. Mają napłynąć cieplejsze masy powietrza. Niższe temperatury mają zawitać pod koniec listopada.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.