Areszt i więzienie za brak maseczki ochronnej – dotyczy także dzieci

Areszt i więzienie

Niepokojące wydarzenia płyną zza oceanu. Stan Utah wprowadził nowe prawo. Okazuje się, że wprowadzono tam areszt i więzienie za brak maseczki ochronnej na twarzy. Żeby tego było mało, dotyczy to także uczniów, a w niektórych przypadkach aresztowane mogą być nawet przedszkolaki. Co dokładnie grozi dziecku za brak maseczki?

Areszt i więzienie za brak maseczki ochronnej – nowe prawo w Utah

Jak donosi „The Salt Lake Tribune”, dzieci, które nie będą mieć założonych maseczek ochronnych zakrywających usta i nos mogą zostać oskarżone o popełnienie przestępstwa, a nawet aresztowane. Mowa tu o uczniach klas K-12, czyli dzieciach od przedszkola, do klasy 12 (12-13 lat). Okazuje się, że dzieciom może zostać przedstawiony zarzut występku z kategorii B.

Uczniowie i pracownicy w Utah, którzy nie noszą maski w szkołach, mogą zostać oskarżeni o popełnienie przestępstwa (występku klasy B) – tłumaczy gubernator Gary Herbert.

Co ciekawe, do tej samej kategorii przestępstw zalicza się m.in. prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Za taki czyn grozi kara do 6 miesięcy więzienia. Dodatkowo może zostać również nałożona grzywna w wysokości do 1000 dolarów. Warto jednak podkreślić, że osoby poniżej 14 roku życia nie mogą ponosić odpowiedzialności karnej za popełnione czyny. Przepisy jednak stanowią, że nie wyłącza to procedowania przed sądem dla nieletnich. Wynika więc z tego, że kilkuletnie dziecko nie może trafić do więzienia, ale może zostać aresztowane. Rzeczniczka urzędu gubernatora tłumaczy, że to od władz szkoły będzie zależało czy wniosą oskarżenie.

Pomysł ten nie spodobał się rodzicom dzieci. Opiekunowie pociech zorganizowali nawet protest sprzeciwiający się nowemu praw.

ZOBACZ TAKŻE: 12 WRZEŚNIA W KILKU POLSKICH MIASTACH MAJĄ ODBYĆ SIĘ MANIFESTACJE „KORONASCEPTYKÓW”

Warto wspomnieć, że w Stanach Zjednoczonych nie jest to nowość. W wielu stanach funkcjonariusze mogą aresztować dzieci. Co ważne, nie trafiają one do więzienia, ale mogą zostać odprowadzone na komisariat. Ponadto policjant może założyć dziecku kajdanki. Za brak maseczki ochronnej aresztowani mogą być także nauczyciele oraz pracownicy placówek.

źródło: bezprawnik.pl, nczas.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.