200 km nowych dróg do końca roku? Jeden z lepszych wyników

Czy do końca roku powstanie 200 km nowych dróg? Plany były nieco inne, gdyż planowano około 500 km świeżych powierzchni. Pomimo zerwania wielu kontraktów, powstanie mniej tras, jednak to i tak jeden z lepszych wyników ostatnich lat. O których mowa?

Nowe drogi – jeden z lepszych wyników

Pomimo faktu, iż zerwano wiele kontraktów związanych z budową nowych dróg, i tak powstanie ich 200 kilometrów. Początkowo, była mowa o 500 km, jednak wspomniana wcześniej liczba to jeden z lepszych wyników minionych lat.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, przed wyborami doszło do rozwiązania dziewięciu umów, w tym wyrzucenie z dwóch inwestycji firmy Energopol Szczecin. Chodzi między innymi o budowę obwodnicy (18 km) Wałcza w ciągu drogi S10. Ma ona połączyć Warszawę ze Szczecinem przez Bydgoszcz. Dodatkowo, przebudowa wielkiego węzła pod Szczecinem: trasa A6 skrzyżuje się z S10.

Której drogi nie uda się dokończyć do końca roku? 15-km odcinka trasy S3 koło Lublina, gdyż zakończono współpracę z włoską firmą Salini. Co ciekawe, Jan Krynicki, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że do końca roku powinno powstać jeszcze 201 kilometrów nowych dróg. Ekspresowe tempo narzucono przy budowie autostrady A1 wokół Częstochowy, gdyż właśnie tam współpraca ze wspomnianą wcześniej włoską firmą dobiegła końca. Po przerwie w budowie, powrócono do prac. Wszystko zależy od pogody, czy drogę uda się otworzyć przed zimą.

Jeżeli wszystkie zamierzone projekty uda się skończyć, łącznie w roku 2019 jest szansa na powstanie 450 km nowych nawierzchni. Będzie to rekord od roku 2012. Dodatkowo, w planach jest też dokończenie pracy nad odcinkami drogi s% z Poznania do Wrocławia czy otwarcie 7 kilometrowego odcinka obok Skarżysko-Kamiennej.

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.